Rządowe rozważanie nad podatkami

Rząd będzie się „zastanawiał” czy przedłużyć obniżkę podatków na paliwo a co jest z tym związane na energię elektryczną.

Ceny paliw i energii elektrycznej wzrosną od 1 lipca po wygaśnięciu ulg dla konsumentów wprowadzonych w zeszłym roku.

Według stałego sekretarza Ministerstwa Finansów, George’a Panteli, ocena ministerstwa pokazuje, że środki nie są już uzasadnione, ponieważ ceny paliw spadły poniżej poziomu z marca 2022 r. Środki kontroli inflacji – zamrożenie podatku VAT od paliw silnikowych i energii elektrycznej – zostały wprowadzone początkowo w lipcu 2022 r. do końca roku z dwoma przedłużeniami, we  wrześniu  2022 r. i  kwietniu  2023 r.

Rząd przygotowuje się teraz do zniesienia obniżki podatków, chociaż posłowie Disy i Akel wezwali do kolejnego przedłużenia.

Ceny paliw znacznie spadły i dlatego bardzo dokładnie przestudiujemy tę kwestię. Decyzja zostanie podjęta w ciągu najbliższych dni – powiedział w piątek minister finansów Makis Keravnos

Minister podkreślił też, że w przypadku zmiany cen rząd musi mieć finansowe możliwości reagowania.

W oparciu o dzisiejsze ceny paliw i jeśli rząd rzeczywiście zdecyduje się zaprzestać stosowania środków pomocowych, średnia cena 95. oktanowej benzyny bezołowiowej i oleju napędowego wzrośnie z obecnych 1,38€ za litr do 1,46€za litr.

Z cenami paliw bezpośrednio związana jest także cena energii elektrycznej – duża większość prądu na Cyprze wytwarzana jest w elektrowni zasilanej właśnie olejem.

Kilka dni temu, Sąd Najwyższy uznał ustawę przygotowaną przez parlament obniżającą ceny podatków za niezgodną z konstytucją. Zdaniem sądu parlamentarzyści próbowali wkroczyć w działalność zarezerwowaną dla władzy wykonawczej czyli dla rządu i prezydenta.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading