Rząd przedłuży dopłaty do prądu

Na ostatnim posiedzeniu tego rządu ma zapaść decyzja o przedłużeniu o dwa miesiące dopłat do energii elektrycznej.

Ustępujący gabinet ma zatwierdzić przedłużenie o dwa kolejne miesiące państwowej dotacji do części kosztów zużycia energii elektrycznej, która wygasa z końcem lutego. Rząd pod kierownictwem Nikosa Anastasiadesa zbierze się po raz ostatni w najbliższą środę.

Kontynuacja dopłat do energii elektrycznej zostanie przeprowadzona na mocy decyzji rządu, natomiast kontynuacja środka dotyczącego obniżki akcyzy na paliwo nastąpi poprzez projekt ustawy, który ma zostać zatwierdzony przez parlament.

Dotacja dla wrażliwych odbiorców energii elektrycznej wynosi do 100%, natomiast dla innych odbiorców krajowych, a także odbiorców komercyjnych i przemysłowych dotacja była wielopoziomowa i wynosiła od 50% do 85%.

Aktualnie obowiązujące przepisy wygasają 28 lutego.

Przed wprowadzeniem dopłat do energii elektrycznej VAT na rachunkach konsumentów wrażliwych został obniżony do 5% z 19% natomiast dla innych odbiorców krajowych VAT został obniżony do 9%.

Rząd ma także zdecydować w sprawie kontynuacji obniżonej stawki akcyzy na paliwo – w tym wypadku nowe przepisy musi zaakceptować parlament, który prawdopodobnie zostanie zwołany na nadzwyczajne posiedzenie.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading