Rząd ogłosił programy wsparcia dla biznesu

Rząd ogłosił dodatkowe programy wsparcia dla firm i osób samozatrudnionych, których dotyczą najnowsze środki Covid, w tym dotacje, dopłaty do wynagrodzeń, zawieszenie spłaty kredytu, wakacje czynszowe i ulgi podatkowe.

Minister finansów Constantinos Petrides powiedział, że jest to największy dotychczas pakiet pomocowy, który miał na celu wsparcie gospodarki w obliczu największego kryzysu od inwazji tureckiej w 1974 roku.

Bezpośrednia pomoc dla przedsiębiorstw i osób samozatrudnionych dotkniętych pandemią przewiduje wypłaty gotówkowe w wysokości od 1000 do 300 000 EUR na pokrycie kosztów operacyjnych. Płatność zostanie obliczona na podstawie obrotów i zmniejszenia działalności. Przyznana kwota wynosi 200 mln euro i oczekuje się, że weźmie w niej udział około 30 000 firm. Obejmie również przedsiębiorstwa, które otworzyły się w 2020 roku, a których dotacja będzie obliczana na podstawie średnich obrotów w ich branży. Aby kwalifikować się, firmy muszą mieć stałą siedzibę na Cyprze, mieć rozliczony podatek VAT i ponownie otworzyć się w 2021 r.
Na przykład siłownia, której obroty w 2019 roku wyniosły 311000 euro i spadek działalności o 80 procent, otrzyma 8000 euro, winiarnia z obrotem 795 000 euro i obniżką o 46 procent otrzyma 9 000 euro.

Petrides ogłosił również program dla osób samozatrudnionych, które nie są zarejestrowane jako podatnik VAT, a wartość ich transakcji podlegających opodatkowaniu wynosi mniej niż 15 600 EUR rocznie. Uprawnieni otrzymają dodatkowe dofinansowanie w wysokości 50 proc. miesięcznego zasiłku otrzymywanego z ministerstwa pracy. Procedura zostanie ogłoszona jeszcze w tym miesiącu.

Rząd zapowiedział również przedłużenie moratorium na spłatę kredytów dla niektórych kategorii. Program będzie obowiązywał przez sześć miesięcy, od 1 stycznia do 30 czerwca. Wnioski będą składane do końca miesiąca z mocą wsteczną. Nowe rozporządzenie obejmuje linie kredytowe z opóźnieniem poniżej 30 dni w dniu 31 grudnia 2020 r.

Pożyczki zawarte po marcu 2020 r. nie są objęte gwarancją. Kwalifikujące się strony to osoby fizyczne oraz małe i średnie firmy, których główne miejsca zamieszkania obciążone są hipoteką o wartości do 350 000 EUR. Kwalifikują się również pożyczki na działalność gospodarczą zaciągnięte przez przedsiębiorstwa i osoby samozatrudnione, których działalność została zawieszona oraz pożyczki udzielone przez firmy z sektora hotelarskiego. Osoby, które złożyły wniosek o skorzystanie z poprzedniego programu, ale nie ukończyły dziewięciu miesięcy, będą mogły ponownie złożyć wniosek o pozostały okres.

Minister zapowiedział też, że za styczeń i luty przedsiębiorcy, których działalność jest całkowicie lub częściowo zawieszona, będą mogli płacić właścicielom 30 proc. czynszu. Wynajmujący od państwa nie będą musieli płacić czynszu za styczeń i luty.

Rząd przedłużył również program ulg podatkowych dla właścicieli, którzy dobrowolnie obniżają czynsz najemcy w okresie od stycznia do marca. Jeśli wynajmujący obniży czynsz przez sześć miesięcy, przysługuje mu zniżka w wysokości 50% zniżki. Aby móc skorzystać z ulgi podatkowej, obniżka czynszu musi wynosić od 30% do 50%.

O sześć miesięcy przedłużono także program dopłat do oprocentowania kredytów mieszkaniowych.

Szczegóły oraz odpowiednie rozporządzenia zostaną opublikowane w najbliższym czasie.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading