fbpx

Rząd ogłosił programy wsparcia dla biznesu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Rząd ogłosił dodatkowe programy wsparcia dla firm i osób samozatrudnionych, których dotyczą najnowsze środki Covid, w tym dotacje, dopłaty do wynagrodzeń, zawieszenie spłaty kredytu, wakacje czynszowe i ulgi podatkowe.

Minister finansów Constantinos Petrides powiedział, że jest to największy dotychczas pakiet pomocowy, który miał na celu wsparcie gospodarki w obliczu największego kryzysu od inwazji tureckiej w 1974 roku.

Bezpośrednia pomoc dla przedsiębiorstw i osób samozatrudnionych dotkniętych pandemią przewiduje wypłaty gotówkowe w wysokości od 1000 do 300 000 EUR na pokrycie kosztów operacyjnych. Płatność zostanie obliczona na podstawie obrotów i zmniejszenia działalności. Przyznana kwota wynosi 200 mln euro i oczekuje się, że weźmie w niej udział około 30 000 firm. Obejmie również przedsiębiorstwa, które otworzyły się w 2020 roku, a których dotacja będzie obliczana na podstawie średnich obrotów w ich branży. Aby kwalifikować się, firmy muszą mieć stałą siedzibę na Cyprze, mieć rozliczony podatek VAT i ponownie otworzyć się w 2021 r.
Na przykład siłownia, której obroty w 2019 roku wyniosły 311000 euro i spadek działalności o 80 procent, otrzyma 8000 euro, winiarnia z obrotem 795 000 euro i obniżką o 46 procent otrzyma 9 000 euro.

Petrides ogłosił również program dla osób samozatrudnionych, które nie są zarejestrowane jako podatnik VAT, a wartość ich transakcji podlegających opodatkowaniu wynosi mniej niż 15 600 EUR rocznie. Uprawnieni otrzymają dodatkowe dofinansowanie w wysokości 50 proc. miesięcznego zasiłku otrzymywanego z ministerstwa pracy. Procedura zostanie ogłoszona jeszcze w tym miesiącu.

Rząd zapowiedział również przedłużenie moratorium na spłatę kredytów dla niektórych kategorii. Program będzie obowiązywał przez sześć miesięcy, od 1 stycznia do 30 czerwca. Wnioski będą składane do końca miesiąca z mocą wsteczną. Nowe rozporządzenie obejmuje linie kredytowe z opóźnieniem poniżej 30 dni w dniu 31 grudnia 2020 r.

Pożyczki zawarte po marcu 2020 r. nie są objęte gwarancją. Kwalifikujące się strony to osoby fizyczne oraz małe i średnie firmy, których główne miejsca zamieszkania obciążone są hipoteką o wartości do 350 000 EUR. Kwalifikują się również pożyczki na działalność gospodarczą zaciągnięte przez przedsiębiorstwa i osoby samozatrudnione, których działalność została zawieszona oraz pożyczki udzielone przez firmy z sektora hotelarskiego. Osoby, które złożyły wniosek o skorzystanie z poprzedniego programu, ale nie ukończyły dziewięciu miesięcy, będą mogły ponownie złożyć wniosek o pozostały okres.

Minister zapowiedział też, że za styczeń i luty przedsiębiorcy, których działalność jest całkowicie lub częściowo zawieszona, będą mogli płacić właścicielom 30 proc. czynszu. Wynajmujący od państwa nie będą musieli płacić czynszu za styczeń i luty.

Rząd przedłużył również program ulg podatkowych dla właścicieli, którzy dobrowolnie obniżają czynsz najemcy w okresie od stycznia do marca. Jeśli wynajmujący obniży czynsz przez sześć miesięcy, przysługuje mu zniżka w wysokości 50% zniżki. Aby móc skorzystać z ulgi podatkowej, obniżka czynszu musi wynosić od 30% do 50%.

O sześć miesięcy przedłużono także program dopłat do oprocentowania kredytów mieszkaniowych.

Szczegóły oraz odpowiednie rozporządzenia zostaną opublikowane w najbliższym czasie.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!