fbpx

Prawnicy: rząd łamie konstytucję!

Grupa cypryjskich prawników zwróciła się z wnioskiem do Prokuratora Generalnego oraz Rzecznika Praw Obywatelskich z wnioskiem o sprawdzenie czy dekret zakazujący masowych zgromadzeń i protestów w ramach środków przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa jest zgodny z Konstytucją i Europejską Konwencją Praw Człowieka.

Decyzja ministra, która narzuca powszechne i bezwzględne ograniczenie prawa do „zgromadzeń” na całym Cyprze, prowadzi naszym zdaniem nie tylko do wyraźnego naruszenia tego prawa człowieka, ale także do ograniczenia prawa do swobodnego wyrażania opinii.

Zdaniem prawników całkowicie niezrozumiały jest zakaz zgromadzeń i protestów przy jednoczesnym dopuszczeniu zgromadzeń w kościołach oraz imprezach okolicznościowych (za wyjątkiem Limassol i Pafos). Wyrazili stanowisko, że decyzja ministra nie jest zgodna z konstytucją, gdyż narusza prawa człowieka w świetle zakazu swobodnego wyrażania opinii lub pokojowego gromadzenia się przy ścisłym przestrzeganiu obowiązujących środków zdrowotnych i wytycznych resortu zdrowia, takich jak np. stosowanie maski i dystansowanie społeczne.  

W ciągu dziewięciu miesięcy rząd wydał, za pośrednictwem ministerstwa zdrowia, 54 dekrety oparte na ustawie o chorobach zakaźnych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się Covid-19.  Zdaniem prawników część z nich jest całkowicie niezgodna z konstytucją.

Ciekawe jedynie czy ktokolwiek zacznie badać sprawę czy zostanie ona odłożona na półkę do wykorzystania w przyszłości.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!