Ryby w walce z komarami

Władze stolicy proponują zarybienie wszystkich oczek wodnych na wyspie rybą podobną do gupika

Ta niepozorna, mała rybka, zdaniem władz Nikozji, pomoże w walce z komarami. Na Cyprze zwana jest „gambusią”, natomiast w Polsce żyje głównie w akwariach i znana jest jako gambuzja pospolita.

Podobnie jak gupiki rybka ta jest jajożyworodna i osiąga maksymalnie 6 cm wielkości (samiec jest o połowę mniejszy). Biorąc pod uwagę jej rozmiar będzie w miarę bezpieczna – nie będzie łakomym kąskiem dla wędkarzy.

Co ważne, jednym ze składników jej posiłku są larwy komarów.


Ryba mało wymagająca, odporna na niekorzystne warunki środowiskowe. Bardzo szybko się rozmnaża – ciąża trwa 3–5 tygodni i rodzi się od 10 do 300 młodych.

Rybki te są już wykorzystywane w wielu krajach do zwalczania plagi komarów (między innymi w Meksyku i USA).

Władze miasta apelują także do mieszkańców aby pomogli w walce z plagą komarów. Zalecenia obejmują naprawę lub wymianę zużytych pokryw włazów, a także prawidłowe zamknięcie i uszczelnienie wszystkich studni oraz sprawdzenie i przykrycie zbiorników gromadzących i magazynujących wodę, szczególnie tych znajdujących się na zewnątrz.

Gmina zaleca także wymianę uszkodzonych zbiorników na wodę oraz usunięcie z ogrodów „bezużytecznych przedmiotów” i dzikiej roślinności, a także opróżnienie miejsc, w których może gromadzić się stojąca woda.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading