fbpx

Ryanair odwołuje loty

Nieoczekiwanie, bez żadnych wcześniejszych zapowiedzi Ryanair postanowił zrobić swoim pasażerom prawdziwą niespodziankę – odwołuje loty. I nie mówimy tu o lotach zaplanowanych, które mają dopiero pojawić się w przyszłości – likwiduje konkretne loty w dniu ich realizacji! Oto w jaki sposób Ryanair uzasadnia swoją decyzję:

 

Ryanair zdecydował się zrezygnować z 40-50 lotów dziennie przez następne 6 tygodni (do końca października), aby poprawić punktualność całego systemu, która spadła poniżej 80 proc. w pierwszych dwóch tygodniach września. Było to spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak strajki we Francji, zła pogoda, zwiększona liczba urlopów obsługi (pilotów i personelu pokładowego).

Zgodnie z wymogami IAA, Ryanair musi rozliczyć zaległe urlopy dla pracowników do 31 grudnia 2017 roku, aby przejść do kolejnego kalendarza od 1 stycznia 2018.

Punktualność linii spadła z 90 do 80 proc., co jest niedopuszczalnym poziomem zarówno dla przewoźnika jak i klientów.

Zmniejszając swoją planowaną siatkę połączeń w ciągu najbliższych tygodni o mniej niż 2 proc. (wybranych z 2500 lotów codziennych), linia będzie mogła dołożyć samoloty na innych trasach, które pomogą przywrócić wydajność do średniej na poziomie 90 proc.

Niestety, nie wiadomo które i kiedy loty zostaną odwołane. Połączenia są odwoływane z dnia na dzień. Ryanair nie informuje z wyprzedzeniem o odwołanych lotach. Najczęściej ich lista jest udostępniana w dzień odlotu. Możesz jednak na bieżąco sprawdzać status swojego lotu na stronie ryanair.com, lub klikając => tutajDziś na przykład odwołano około 80 lotów (zobaczcie jakie loty odwołano tutaj). Niestety, nie ma informacji na temat odwołania lotów jutrzejszych a to jutro właśnie będzie realizowany lot na trasie Kraków – Pafos. Tylko czy on się odbędzie? Dowiemy się jutro! Informacje dostaniecie mailem lub sms’em.

Co zrobić, jeśli dostaniecie sms’em lub mailem informację o anulowaniu połączenia? Najpierw spróbujcie dokonać samodzielnej zmiany lotu na inny, klikając => tutaj. Niestety, nie ma żadnej gwarancji, że twój kolejny lot także nie będzie odwołany. Możesz również próbować skontaktować się z Ryanairem poprzez czat (kliknij => tutaj), lub dzwoniąc na numery telefonu 703 303 033 lub 703 703 007 (z Polski) lub +353 0818 30 30 30 (z Cypru). Możecie mieć jednak problemy z kontaktem gdyż wszystkie linie są przeciążone!

Pamiętajcie, że wszystkie dodatkowe koszty związane z Waszym dodatkowym pobytem musi zwrócić Wam Ryanair. Linia lotnicza, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego (261/2004), musi zwrócić koszty, które pasażerowie musieli ponieść. Należy zachować wszystkie paragony i faktury, dokumentujące zakupy. Wszelkie formularze dostępne są na stronie przewoźnika oraz Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC):

Formularz wniosku o odszkodowanie: kliknij => tutaj
Formularz wniosku o zwrot wydatków: kliknij => tutaj
Formularz wniosku o zwrot kosztów biletu: kliknij => tutaj
Prawa pasażera: kliknij => tutaj

Ryanair informuje, że jeśli wystąpicie o zwrot pieniędzy za bilet zostanie Wam wpłacona kwota zwrócona w ciągu 7 dni roboczych, w takiej samej formie, w jakiej była dokonywana płatność (na przykład pieniądze wrócą na Waszą kartę płatniczą). Pamiętajcie jednak o tym, że jeśli poprosicie o zwrot kosztów zakupu biletów utracicie prawo do ewentualnego odszkodowania w późniejszym terminie.

Wszystkie prawa pasażerów dokładnie opisaliśmy w naszym tekście tutaj.

nowe polska Image Banner 750 x 100


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!