Rusza budowa pierwszego na Cyprze krematorium

Zgodnie z przepisami, aby spopielić zwłoki zmarłego, ten musi wcześniej wyrazić na to zgodę. Krematorium będzie gotowe w ciągu roku.

Już w październiku 2021 roku pisaliśmy zatwierdzeniu wszelkich pozwoleń związanych z budową pierwszego na Cyprze krematorium (tutaj). Kolejna informacja w tej sprawie pojawiła się natomiast dokładnie rok później (tutaj) – wtedy zapowiedziano, że zostanie uruchomione w 2023 roku.

Mamy już rok 2024 i niestety, wciąż nie zostało uruchomione. Pojawiły się natomiast informacje, że zostanie oddane do użytku w przyszłym roku.

Jak poinformował dyrektor firmy realizującej projekt, Neofytos Christodoulides z MW Crematorium Cyprus, prace budowlane przy pierwszym krematorium na Cyprze rozpoczną się w pierwszej połowie roku.

Krematorium zostanie wybudowane na obszarze przemysłowym sąsiadującym z wioską Ayia Varvara w Pafos, na działce o powierzchni ponad 455000 metrów kwadratowych, a koszt budowy wyniesie około 2,2 miliona euro.

Zapytany o procedurę postępowania w przypadku osób, które chcą poddać się kremacji po śmierci, powiedział, że obecnie należy złożyć oświadczenie poprzez wypełnienie specjalnego formularza. Formularz ten jest następnie przekazywany do zatwierdzenia Ministerstwu Spraw Wewnętrznych.

Zgodnie z obowiązującymi aktualnie na Cyprze przepisami, osoba która chce po śmierci zostać skremowana musi formularz złożyć osobiście – nie ma prawnej możliwości aby w jego imieniu złożyli go nawet najbliżsi krewni.

Neofytos Christodoulides liczy na zmiany w prawie tak, aby dostosować je do obowiązujących w innych krajach (np. w Polsce czy Grecji) gdzie oświadczenie może wypełnić małżonek lub dzieci zmarłego.

Jak powiedział przedstawiciel firmy, szacowny koszt spopielenia zwłok będzie się wynosił około 800 – 900 €. W chwili domy pogrzebowe oferujące usługi kremacyjne są zmuszone wysyłać ciała za granicę w celu kremacji.

Jak twierdzi Christodoulides, z badań i analiz wynika, że większość obywateli innych państw jest zainteresowanych kremacją jako formą pochówku.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!