Mury weneckie w Nikozji to seria murów obronnych otaczających stolicę Cypru
Pierwsze mury miejskie zbudowano w średniowieczu, ale zostały one całkowicie przebudowane w połowie XVI wieku przez Wenecjan. Eksperci uznali weneckie mury w Nikozji za doskonały przykład XVI. wiecznej architektury militarnej. Ich projekt zawiera specyficzne innowacyjne techniki, wyznaczając początek ery renesansu w budownictwie fortyfikacyjnym.
Mury są w dużej mierze nienaruszone i należą do najlepiej zachowanych fortyfikacji renesansowych we wschodniej części Morza Śródziemnego i są główną atrakcją turystyczną Nikozji..
Tymczasem media społecznościowe obiegły zdjęcia z zawaloną częścią murów. Burmistrz Nikozji po zidentyfikowaniu lokalizacji postarał się o zabezpieczenie miejsca i obiecał jak najszybciej zająć się naprawą.
Burmistrz okupowanej Nikozji również nie pozostawił sprawy walących się murów bez komentarza. Stwierdził, że z wielkim smutkiem i rozczarowaniem śledzi fakt, że mury Nikozji z dnia na dzień starzeją się, zużywają się i znikają.
- Famagusta
- To się jeszcze okaże…
- Krakowscy archeolodzy podsumowali ostatni sezon badań w starożytnej stolicy Cypru
Mury są naszym wspólnym dziedzictwem kulturowym… Jesteśmy gotowi przyjąć odpowiedzialność prawną, przejąć inicjatywę i wziąć odpowiedzialność za ich ochronę.
Przypominając, że renowacja i ochrona murów miejskich należy do kompetencji i odpowiedzialności Departamentu Starożytności i Muzeów, Burmistrz okupowanej części stolicy podkreślił, że interwencje przeprowadzone przy wsparciu Unii Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych w ostatnich latach pod przewodnictwem dwugminnego Komitetu Technicznego Dziedzictwa Kulturowego był niewystarczający.
Nie czekając na rozbiórkę murów, niezbędne prace renowacyjne i konserwatorskie należy rozpocząć natychmiast z całościowym projektem, który obejmie wszystkie mury miasta bez rozróżniania północ-południe
Burmistrz zauważył, że w tej sytuacji nie ma luksusu poświęcania tego tego dziedzictwa konfliktom między instytucjami i społeczeństwami”. Czy Republika Cypryjska przyjmie tę ofertę i prace konserwatorskie weneckiej spuścizny na wyspie zostaną przeprowadzone wspólnie przez obie społeczności? W konflikcie trwającym prawie 50 lat każda wspólna inicjatywa to promień słońca.
Zostaw swój komentarz: