Różnica między przewodnikiem a „przewodnikiem”

Wszyscy, szczególnie zimą, próbują zarobić na Polakach i przedstawiają się jako przewodnicy po Cyprze. Jak jest naprawdę?

Kilka dni temu miała miejsce bardzo ciekawa dyskusja na jednej z grup gdzie teoretycznie każdy powinien znaleźć odpowiedź na nurtujące go pytanie dotyczące Cypru. W tym przypadku dyskutowano o przewodnikach po wyspie.

W ciągu ostatniego roku wiele osób zaczęło zarabiać na polskich turystach. Trudno się zresztą dziwić skoro Polaków jest na wyspie coraz więcej. Wszyscy, hurtowo, reklamują się jako przewodnicy po wyspie.

I turyści z Polski to „łykają”…

Aby na Cyprze zostać przewodnikiem trzeba uzyskać licencję i zdać egzamin państwowy podczas którego poruszane są nie tylko sprawy cypryjskiej historii czy też geografii ale także czysto polityczne. te ostatnie związane bezpośrednio ze statusem obszarów okupowanych czyli Cypru Północnego.

Cypryjscy urzędnicy dbają po prostu o to, żeby przewodnik reprezentował sobą jakość.

I to jest słuszne.

Postanowiliśmy zajrzeć więc do rejestru przewodników, który jest dostępny online i wynika z niego jednoznacznie, że na liście polskojęzycznych, licencjonowanych polskich przewodników (dostępna jest tutaj) znajduje się zaledwie siedem (7) nazwisk! I tylko i wyłącznie te osoby mają prawo pokazywać Cypr.

Zdobycie licencji nie jest wcale proste – wystarczy spojrzeć na wymagania opisane w tym dokumencie (tutaj) opisującym dokładnie całą procedurę.

Jedna z osób dyskutujących z administratorem grupy na ten temat (administrator twierdzi, że wszystkie reklamujące się w grupie osoby prowadzą legalną działalność gospodarczą – o tym napiszemy później) argumentowała, zresztą słusznie, że tylko legalni przewodnicy mogą oprowadzać wycieczki po cypryjskich zabytkach – wchodzą tam bez problemu i bez ponoszenia jakichkolwiek opłat na podstawie okazanej legitymacji.

Admin odparł, że tylko Cypryjczycy mogą sobie na to pozwolić i chcą zarabiać na Polakach.

Niestety Panie Adminie, myli się Pan.

Zgodnie z przepisami uchwalonymi jeszcze w 1995 roku a zmienionymi w 2013 roku każdy obywatel Unii Europejskiej może zostać przewodnikiem po Cyprze. Jak już pisaliśmy wcześniej musi jednak zdać odpowiedni egzamin z wiedzy o wyspie a także okazać dyplom lub zaświadczenie o ukończonym szkoleniu jako przewodnik turystyczny, które musi wcześniej być nostryfikowane.

Na Cyprze, po raz ostatni, kursy były organizowane w 2021 roku i odbywały się w Nikozji przy Uniwersytecie Cypryjskim. Kurs (a może raczej szkoła) trwał 18 miesięcy i obejmował naukę około 70. przedmiotów. Oprócz historii i geografii była to także botanika, geologia czy archeologia.

Na ostatnim szkoleniu nie było żadnego Polaka.

Takie kursy odbywają się także w Polsce.

Przykładem niech będzie kurs na przewodnika po Warszawie, który obejmuje 274 godzin zajęć, w tym 190 godzin szkoleń w terenie, wycieczek, warsztatów. Co ważne taki kurs także kończy się egzaminami państwowymi!

W odpowiedzi na zarzut kolejnego komentującego, że Ci „przewodnicy” działają niezgodnie z prawem napisał Pan, że prawnicy dokładnie sprawdzają każdą polecaną firmę i to czy prowadzi legalną działalność.

Warto jednak zadać pytanie dlaczego nie napisał Pan do końca prawdy. Nie, nie zarzucamy Panu kłamstwa, bo Pan nie skłamał – tak te firmy prowadzą legalną działalność ale w zupełnie innym obszarze niż „przewodnik turystyczny”.

Sprawdziliśmy w rejestrach niektóre z „polecanych”, legalnych firm. Większość z nich jest organizatorem „eventów” (wydarzeń), prowadzi działalność marketingową lub jest pośrednikiem w sprzedaży.

Co to jest więc wydarzenie? Z definicji Słownika Języka Polskiego wynika, że jest to organizacja na przykład Sylwestra czy Walentynek a nie codzienne wycieczki.

Na czym polega marketing chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć ale z całą pewnością nie można twierdzić, że zawiezienie 10 osób do Pafos czy Agia Napy jest zdarzeniem marketingowym.

Admin napisał, że firmy korzystają z legalnych przewoźników podczas organizacji wycieczki.

I to jest prawda. Tylko, że praktycznie każda osoba może legalnie wynająć autobus czy bus od osoby posiadającej zezwolenie i czy to czyni taką wycieczkę legalną? Otóż nie, gdyż kierowcy zadaniem jest przewiezienie osób z punktu A do punktu C z przystankiem w B. I na tym kończy się legalność działania.

Na każdej wycieczce legalnie zorganizowanej musi być zarejestrowany przewodnik turystyczny – jak nie ma akurat w języku na jakie jest zapotrzebowanie to posługują się tzn. “silent guid” (na przykład przewodnik greckojęzyczny i polski tłumacz). Tylko taka osoba z licencją może wprowadzić grupę w miejsca objęte ochroną CTO (Cypryjska Organizacja Turystyczna).

Zresztą trudno jest mówić o legalnej wycieczcie gdy „przewodnik” korzysta z pojazdu z wypożyczalni (czerwone tablice rejestracyjne) i podczas zatrzymania przez TOM czy policję twierdzi, że wiezie „rodzinę” aby pokazać wyspę (tak, mamy takie informacje że tak właśnie było).

Jeden z „przewodników” jeździ nawet samochodem z polską rejestracją…

Co ciekawe, administrator grupy stwierdził, że turystów z Polski nie interesuje zwiedzanie miejsc historycznych (Kurion, zamki), jego zdaniem turyści chcą zrobić sobie zdjęcia przy takich „atrakcjach” jak skałki czy Cave Greco.

Zdaniem tych licencjonowanych przewodników jednak zainteresowanie historią Cypru czy ciekawostkami przyrodniczymi jest ogromne. Trzeba jednak wiedzieć co się mówi i mówić prawdę, a nie podchodzić do tego tematu jak jeden z „przewodników”: „Tu jest Kurion wejdźcie i zobaczcie a ja poczekam na Was na zewnątrz

Nie chcemy jednak wprowadzać czytelników w błąd twierdząc, że wszystkie wycieczki są nielegalne – wycieczki organizowane przez wszystkie biura podróży (np. TUI, Delta, Exim) są w pełni licencjonowane – w tym wypadku to firma dba o jakość wycieczki oraz odpowiada za przydzielenie odpowiednio wyszkolonej osoby do jej przeprowadzenia. I wtedy wszystko jest w 100% legalne.

Reasumując: pod wspomnianym postem było kilkadziesiąt komentarzy – teraz nie znajdziecie go już na Facebooku.

Administrator go skasował.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading