Rowerzysto! Załóż kask!

Od dziś, każdy rowerzysta, musi mieć podczas jazdy kask na głowie

Od dzisiaj wchodzą w życie nowe przepisy, które zobowiązują rowerzystów i pasażerów rowerów do używania kasku ochronnego.

Ustawodawstwo zostało uchwalone na podstawie propozycji ustawy złożonej przez posła Chrysisa Pantelidisa i przedłużono o kilka miesięcy na dostosowanie do czasu wejścia w życie. 

Zgodnie z zawiadomieniem komisarza ds. pojazdów silnikowych, rowerzyści powinni nosić określony rodzaj kasku ochronnego , który powinien być zgodny z normą CYS ΕΝ 1078:2012+A1, być wyraźnie określony jako przeznaczony co najmniej dla rowerzystów i opatrzony deklaracją zgodności znak: CE.
Ustalono również, że alternatywnie dla małych dzieci do lat 14 rodzaj kasku ochronnego dla rowerzystów i pasażerów rowerów powinien być zgodny z normą CYS ΕΝ 1080:2013 i opatrzony znakiem Deklaracji Zgodności: CE. 

Od dzisiaj Policja będzie prowadzić kontrole drogowe, a także karać wykroczenia, których celem jest wdrożenie i przestrzeganie przepisów prawa dotyczących używania kasków ochronnych przez rowerzystów i pasażerów rowerów. 

Sąd może nałożyć na sprawcę karę grzywny nieprzekraczającą 500 euro, natomiast policja nakłada mandat w wysokości 50 euro.

Używanie kasków jest również obowiązkowe dla kierowców e-skuterów.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading