Fokom na Cyprze jest chyba dobrze – nie zdziwcie się więc gdy którąś z nich spotkacie…
Najrzadszy ssak morski w Europie i jeden z najrzadszych na świecie, foka śródziemnomorska (Monachus monachus) po kilkudziesięciu latach nieobecności jest teraz stale obserwowana na Cyprze.
I co ważne na wyspie jest jej tak dobrze, że każdego roku rodzą się młode.
Ministerstwo Rolnictwa, Rozwoju Wsi i Środowiska jest usatysfakcjonowane, gdyż w sezonie lęgowym 2023 roku zaobserwowano kolejne narodziny tego rzadkiego ssaka morskiego. W sumie w okolicach Cypru żyje około 22 osobników.
Kilka lat temu ich liczba ta sięgała zaledwie 12 fok.
Nowonarodzone, w 2023 roku, foki otrzymały imiona „Pieros” i „Arkadia”.
Narodziny są uważane za niezwykle ważne wydarzenie dla ochrony gatunku na Cyprze, ale także dla skuteczności programów ochrony i zarządzania przyrodą w naszym kraju.
Grupa Monitorująca Foki Śródziemnomorskie na Cyprze zarejestrowała wszystkie gniazda wykorzystywane przez ten gatunek, wzdłuż całej linii brzegowej cypryjskich obszarów wyspy.
Przy pomocy specjalistycznego sprzętu monitoring odbywa się 24 godziny na dobę, a jedno schronisko pozwala na monitoring w czasie rzeczywistym.
W pierwszych miesiącach życia młode foki spędzają w jaskini niemal cały dzień. Stopniowo zaczynają się oddalać w towarzystwie matki, podążając za nią w poszukiwaniu pożywienia. Po zakończeniu okresu laktacji, który trwa około 3-4 miesięcy, młode zwierzęta usamodzielniają się od matki, niekoniecznie opuszczając jaskinię, w której się urodziły.
Zostaw swój komentarz: