Rośnie ilość czeków bez pokrycia

Może wydawać się to dziwne, ale na Cyprze nadal w użytku są czeki/ Coraz więcej z nich jest bez pokrycia…

Jeszcze kilka lat temu każdy na Cyprze posiadał książeczkę czekową. Właśnie czekami wiele firm między innymi płaciło wynagrodzenia swoim pracownikom a sklepy przyjmowały tę właśnie formę płatności.

Okazuje się, że nadal są one w użytku. Niestety, coraz więcej wystawionych czeków jest bez pokrycia.

Według raportu opublikowanego w tym tygodniu przez Centralny Bank Cypru czeki te zostały wystawione przez 23 osoby, w tym 7 osób prawnych i 16 osób fizycznych, i wszystkie zostały dodane do wstępnej listy Centralnego Repozytorium Informacji (CIR) dla czeków odsyłanych prowadzonej przez CBC.

Z raportu wynika, że ​​w okresie od stycznia do sierpnia 2023 r. na wstępnej liście CIR zarejestrowano łącznie 269 niezrealizowanych czeków na kwotę 693 918 euro, obejmujących 80 osób prawnych i 73 osoby fizyczne. Oznacza to znaczny wzrost w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, kiedy zarejestrowano 316 niezrealizowanych czeków na łączną kwotę 1 079 534 EUR.

Ponadto z danych CBC wynika, że ​​według stanu na sierpień 2023 r. w CIR znalazło się 14 osób, z czego 4 to osoby prawne, 5 osoby fizyczne, a 5 osoby fizyczne kontrolujące osoby prawne.

W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy roku w CIR zarejestrowano łącznie 193 osoby (w tym 31 osób) w porównaniu do 155 osób w tym samym okresie w 2022 r., co podkreśla niepokojącą tendencję w zakresie niezrealizowanych czeków w cypryjskim systemie finansowym.

Radzimy więc przyjmować płatności przelewami a nie czekami…

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading