Rosja robi krok w stronę północy?

Izwiestija twierdzi, że ruszą bezpośrednie połączenia z Moskwy na Ercan i otwarty zostanie tam także konsulat.

Powołując się na rosyjskie doniesienia, turecko-cypryjskie media poinformowały, że Moskwa jest gotowa do otwarcia konsulatu na północy wyspy i ustanowienia tras dla bezpośrednich lotów na lotnisko Tymbou (Ercan) od 15 listopada.

Źródła podały, że podobnie jak niektóre kraje zachodnie, misje dyplomatyczne nie są wymienione jako oficjalne i nazywane są „urzędami”, aby obejść kwestię uznania separatystycznego państwa Turków cypryjskich. Przytoczono przykład Tajwanu, który choć nie jest oficjalnie uznawany, niektóre kraje otworzyły swoje biura w Tajpej.

Yasar Niyazbayev, turkolog i rosyjski ekspert ds. Turcji, w rozmowie z Izwiestią określił bezpośrednie relacje i rozpoczęcie lotów jako bardzo pozytywny rozwój i krok naprzód, choć nie zmieni to oficjalnego stanowiska Rosji w sprawie uznania „TRPC”.

Ambasada Rosji w Nikozji już zaprzeczyła, że ​​będą loty bezpośrednie. Izwiestija, powołując się na wysoko poinformowane źródła, wyjaśniła, że ​​bezpośrednie loty były inicjatywą jednej prywatnej rosyjskiej linii lotniczej, a nie narodowego przewoźnika Federacji Rosyjskiej.

Zdajemy sobie sprawę z inicjatywy jednej z prywatnych firm turecko-cypryjskich, aby stworzyć sojusz z którymkolwiek z rosyjskich przewoźników, ale sprawa nie wyszła poza życzenia – powiedziała Izwiestii ambasada rosyjska w Nikozji.

Według źródeł cytowanych w publikacji, loty zostaną uruchomione 15 listopada, kiedy w obecności prezydenta Turcji Tayyipa Erdogana zostanie otwarte „nowe lotnisko Ercan”.

Drugie źródło w Izwiestii, również zaznajomione z sytuacją, powiedziało, że Moskwa bada możliwość otwarcia urzędu konsularnego dla 10 000 mieszkających tam Rosjan, którzy nie mają obecnie dostępu do usług konsularnych. 

Rosyjskie MSZ powiedziało Izwiestii, że Moskwa „zgodnie z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ szanuje suwerenność, niepodległość, integralność terytorialną Republiki Cypryjskiej, co wyklucza oficjalne uznanie Tureckiej Republiki Cypru Północnego (TRPC)”.

Ambasada Rosji na Cyprze zaprzecza doniesieniom mediów, przypomnijmy jednak, że rosyjskie władze nadal utrzymują, że na Ukrainie nie ma wojny a prowadzona jest specjalna operacja wojskowa…


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading