fbpx

Rodzice licealistów zapowiadają demonstracje

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Nowy dekret Ministerstwa Zdrowia, który oznacza, że ​​wszyscy uczniowie szkół średnich muszą co tydzień przystępować do szybkich testów, oburzył rodzicòw.

Według Ministerstwa, od 8 marca, co tydzień, wszyscy licealiści będą potrzebowali szybkiego testu, aby móc uczestniczyć w zajęciach fizycznych. Na Facebooku powstała grupa o nazwie Enomenoi Goneis (United Parents), która reprezentuje rodziców sprzeciwiających się tej konkretnej decyzji, a także innym środkom odnoszącym się do szkół. 

„Nie jesteśmy przeciwni testom, szczepionkom i środkom, które ograniczają rozprzestrzenianie się wirusa. Jesteśmy przeciwni łamaniu praw naszych dzieci i ludzkiej przyzwoitości ”- czytamy w pierwszym poście.

Nowe zasady dotyczące szybkich testów obowiązują zarówno w szkołach publicznych, jak i prywatnych. Każde dziecko bez negatywnego testu lub które nie może uczęszczać do szkoły z jakiegokolwiek innego powodu, będzie uczęszczało w lekcjach online.

Jednym z głównych argumentów grupy było to, że decyzja, która została pierwotnie ogłoszona w ostatniej chwili w niedzielne popołudnie, nie miała mocy prawnej. Wielu posunęło się nawet do twierdzenia, że ​​wszczęliby kroki prawne przeciwko Ministerstwu. Jednak Ministerstwo Zdrowia zareagowało już we wtorek, i niedzielna decyzja została ostatecznie podpięta pod dekrety.

Można byłoby się spierać co do legalności wszystkich kowidowych dekretòw, ponieważ ogłaszane są bez udziału Parlamentu.

W niedzielnym komunikacie, Ministerstwo Edukacji podało, że o ile uczniowie pierwszych dwóch klas liceum wrócą zgodnie z planem 1 marca, to gimnazjaliści nie wrócą 8 marca, ale 16 marca. Nastąpiło to po wyraźnym wzroście liczby przypadków, z 190 wykrytymi wśród uczniów i nauczycieli już w szkole.

Pomiędzy 20 a 26 lutego w szkołach na całym Cyprze wykryło Covid-19 u 56 nauczycieli, 109 uczniów szkół podstawowych, 25 licealistów i u pięciu przedszkolaków. Przypadki dotyczyły 43 szkół podstawowych, 19 liceów, 15 prywatnych szkół średnich i 9 przedszkoli.

„Kiedy mówimy o 109 uczniach szkół podstawowych, odpowiada to około 100 rodzinom” – powiedział we wtorek cypryjskiej agencji informacyjnej Valentinos Sylvestros, koordynator zespołu ds. Śledzenia kontaktów.

Ale decyzja, by te dzieci, które nie są egzaminowane, uczęszczały na lekcje online, stygmatyzuje uczniów, którzy nie „przestrzegają” zasad, dodał rodzic, zarzucając szkołom pozostawianie uczniów bez wyboru, nauka online jest wg rodzicòw gorsza, od nauczania osobistego.

Nie wszystkie szkoły mają infrastrukturę wspierającą uczenie się hybrydowe, a inne po prostu nie chcą.

Wielu rodziców obawia się, że stworzy to podwójny standard, a dzieci uczące się w domu potencjalnie otrzymają niższy poziom edukacji.

Kilka następnych dni pokaże, jak daleko wirus rozprzestrzenił się wśród uczniów i ich rodzin, ale zespół ds. Śledzenia kontaktów spodziewa się wzrostu liczby przypadków, powiedział Sylvestros.

Wściekli rodzice wezmą udział w demonstracji przeciwko rządowi i środkom ograniczenia w niedzielę, o 16:00 w Limassol. W piątek w południe odbędzie się demonstracja ruchów szkoły, na której protestujący wezwą do rezygnacji Ministrów Edukacji.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!