Rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych

60 lat temu, 15 stycznia 1961 roku zawarte zostały stosunki dyplomatyczne pomiędzy Polską i Cyprem.

Polska była pośród pierwszych państw, które uznały Republikę Cypryjską po uzyskaniu przez nią niepodległości w 1960 roku. Niezbędne uzgodnienia dyplomatyczne przeprowadzono w ekspresowym tempie i już na początku 1961 roku oba państwa były gotowe do nawiązania stosunków. Uzgodniono, że za moment ich zawarcia uznana zostanie publikacja stosownych informacji w głównych dziennikach obydwu krajów, co zostało zrealizowane dokładnie 60 lat temu – 15 stycznia 1961 roku.

Pierwszym polskim przedstawicielem dyplomatycznym został Zygmunt Dworakowski, który w dniu 14 czerwca 1961 roku złożył listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Cypru JE Arcybiskupa Makariosa III. Z kolei pierwszym ambasadorem Cypru w Polsce został Dimos Hadjimiltis.

Z okazji rocznicy Ambasada RP w Nikozji, we współpracy z cypryjskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych, planuje organizację szeregu wydarzeń o charakterze politycznym i kulturalnym. Mamy wielką nadzieję, że sytuacja epidemiczna w Polsce i na Cyprze pozwoli na ich realizację.

Autorem wspólnego polsko-cypryjskie logo obchodów jest warszawski grafik Jerzy Burski.


Tekst i grafika pochodzą ze strony Ambasady RP w Nikozji


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading