fbpx

Rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

60 lat temu, 15 stycznia 1961 roku zawarte zostały stosunki dyplomatyczne pomiędzy Polską i Cyprem.

Polska była pośród pierwszych państw, które uznały Republikę Cypryjską po uzyskaniu przez nią niepodległości w 1960 roku. Niezbędne uzgodnienia dyplomatyczne przeprowadzono w ekspresowym tempie i już na początku 1961 roku oba państwa były gotowe do nawiązania stosunków. Uzgodniono, że za moment ich zawarcia uznana zostanie publikacja stosownych informacji w głównych dziennikach obydwu krajów, co zostało zrealizowane dokładnie 60 lat temu – 15 stycznia 1961 roku.

Pierwszym polskim przedstawicielem dyplomatycznym został Zygmunt Dworakowski, który w dniu 14 czerwca 1961 roku złożył listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Cypru JE Arcybiskupa Makariosa III. Z kolei pierwszym ambasadorem Cypru w Polsce został Dimos Hadjimiltis.

Z okazji rocznicy Ambasada RP w Nikozji, we współpracy z cypryjskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych, planuje organizację szeregu wydarzeń o charakterze politycznym i kulturalnym. Mamy wielką nadzieję, że sytuacja epidemiczna w Polsce i na Cyprze pozwoli na ich realizację.

Autorem wspólnego polsko-cypryjskie logo obchodów jest warszawski grafik Jerzy Burski.


Tekst i grafika pochodzą ze strony Ambasady RP w Nikozji


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:

Apostille do dokumentów polskich

Apostil (apostille) (z franc. apostille) – poświadczenie dokumentu sporządzonego w jednym państwie (np. aktu notarialnego, tłumaczenia przysięgłego lub odpisu aktu stanu cywilnego) umożliwiające legalne użycie go w innym państwie. Poświadczenie to wydawane jest przez właściwy

Czytaj Dalej
error: UWAGA: Zakaz kopiowania!