SeoHost.pl

Rejestrują i nie sprowadzają leków

6000 leków jest na Cyprze zarejestrowanych ale większość z nich nigdy na Cypr nie dotarła

Dziennikarze z Philenews dotarli do danych, z których wynika, że na Cyprze zarejestrowano i dopuszczono do użytku prawie 6000 leków natomiast fizycznie w aptekach dostępnych jest około 2500 preparatów. Pozostałe choć zarejestrowane nigdy na Cypr nie dotarły.

Komisja Zdrowia Izby Reprezentantów rozpatruje poprawki do ustawy o rejestracji leków, tak aby umożliwić możliwy równoległy import licencjonowanego leku przez więcej niż jedną firmę. Obecnie przepisy nie zezwalają na import równoległy leków od firm innych niż posiadacze pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w przypadkach, gdy firma farmaceutyczna ma również cenę sprzedaży na rynku cypryjskim.

W rezultacie w przypadku produktów leczniczych zarejestrowanych przez importera, który nigdy ich nie importował na Cypr i nie złożył wniosku o ustalenie ceny sprzedaży, nie ma możliwości importu równoległego przez inne firmy.

Okazuje się więc, że w przypadku gdy importer XY ma zezwolenie na sprzedaż leku AB blokuje możliwość importowania leku o tym samym składzie przez inne firmy i lek nie jest dostępny na wyspie.

Wszystkie firmy farmaceutyczne „hurtowo” wnioskują o wydanie zezwoleń na sprzedaż w większości krajów świata, jednak ze względu na to, że rynek cypryjski jest bardzo mały w praktyce nie opłaca im się importować konkretnych leków na wyspę.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!