Rejestr złych najemców?

Zdaniem pośredników może to być sposób na ograniczenie wysokich czynszów

Przewodniczący Rady Rejestracji Pośredników w Obrocie Nieruchomościami Marinos Kinaigirou proponuje aby stworzyć rejestr złych najemców – właściciele nieruchomości powinni mieć do niego wgląd by móc sprawdzić czy potencjalny najemca nie miał w przeszłości problemów z regulowaniem opłat.

Zdaniem Marinos Kinaigirou część nieruchomości nie jest wynajmowanych z obawy przed problemem z potencjalnymi najemcami, a tego typu rejestr pomoże w weryfikacji potencjalnych klientów.

Naszym zdaniem istniejące ramy prawne wymagają ponownej oceny i rewizji, ponieważ nie chronią skutecznie właścicieli i nie zapewniają im ściągania należnych im czynszów

Faktem jest, że wiele nieruchomości stoi pustych – właściciele ich nie wynajmują z wielu powodów. Faktem jest także to, że wiele osób płaci kaucję i pierwsze dwa, trzy czynsze po czym zapomina regulować zobowiązań za wynajem.

W przypadku „przepisania” umów na energię elektryczną i wodę na wynajmującego, w praktyce właściciel mieszkania nic nie może zrobić aby pozbyć się nieuczciwych najemców – zostaje mu jedynie czekać na nakaz eksmisji wydany przez sąd.

A te procedury niestety trwają – w tym czasie mieszkanie bardzo często jest przez najemców niszczone i ogołacane ze wszystkich wartościowych sprzętów.

Oczywiście, nie wszyscy najemcy są podobni – niektórych po prostu nie stać na opłacenie czynszu – pokazała to niedawna pandemia.

Tego typu rejestr może być sposobem na wyeliminowanie nieuczciwych najemców – tylko kto znajdzie sposób na nieuczciwych właścicieli mieszkań, którzy pomimo tego, że regularnie otrzymują opłaty nie kwapią się do naprawiania usterek w mieszkaniach.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading