fbpx

Pupil w samolocie

Niestety, ale czasem nie możemy lub nie chcemy zostawić swojego zwierzaka w domu i leci z nami. Jak i co przygotować aby mógł z nami podróżować? Czy pupil może lecieć z nami?

Przygotowanie fretki, psa lub kota do podróży należy rozpocząć od dopełnienia wszelkich formalności. Zadbaj o to, by zwierzak posiadał:

  • Chip. Jest to specjalne urządzenie umożliwiające identyfikację zwierzęcia w przypadku, gdyby zaginęło w trakcie pobytu za granicą. Wszczepiania dokonuje weterynarz za opłatą od około 40 do 70 złotych. Dodatkowo należy pamiętać, że bez chipu zwierzak nie otrzyma paszportu niezbędnego do zagranicznego wyjazdu. Dotyczy to nie tylko podróży samolotem ale również drogą lądową.
  • Szczepienia. Niezwykle istotne jest, aby dokonać tego już po wszczepieniu chipu, ponieważ inaczej konieczne będzie ponowne szczepienie.
  • Paszport zwierzęcia. Wydaje go lekarz weterynarii. Do 2011 roku istniała możliwość umieszczania na ciele zwierzęcia specjalnego tatuażu, potwierdzającego przynależność czworonoga do określonej osoby, jednak obecnie całkowicie zrezygnowano z tej metody na rzecz chipów.

Koniecznie zorientuj się wcześniej, czy linia, z usług której zamierzasz skorzystać, nie ma w regulaminie zapisu zakazującego transportu zwierząt. W większości tanich linii lotniczych, czworonogi niemające specjalnego statusu psa – przewodnika, nie mogą być przewożone (tak jest w WizzAir i Ryanair). W większości regularnych linii lotniczych łączna waga zwierzęcia i klatki, w której przebywa na pokładzie zwierzę, nie może przekraczać 6-8kg. Większe psy są wtedy transportowane w klatkach w luku bagażowym (tak jest w LOT)

Klatka musi spełniać wymagania ustandaryzowane przez IATA np. wymagana jest pełna wodoszczelność oraz zamknięcie na kłódkę. Pies przebywający w takim pojemniku musi mieć możliwość swobodnego wstania, obrotu oraz położenia się w naturalnej pozycji. Jeśli ilość miejsca w klatce na to pozwala, można w niej trzymać więcej, niż jednego psa, gdyż maksymalna całkowita masa klatki może wynosić aż 75kg. Niestety podczas lotu nie ma możliwości odwiedzenia pupila przebywającego w luku bagażowym.

Wymagane opłaty za przewóz psa samolotem zależą od rozmiarów zwierzaka oraz rodzaju lotu. W przypadku naszego narodowego przewoźnika PLL LOT, za przelot po Europie przyjdzie nam zapłacić 50€ za małe zwierzę (do 8 kg), przewożone w kabinie. Jeśli konieczne jest umieszczenie go w luku bagażowym, zapłacimy 100€ za średniej wielkości czworonoga i 200€ za duże zwierzę.

Należy pamiętać, że psy oraz koty nie są naturalnie przystosowane do podróży samolotem. Każdy lot, zwłaszcza w luku bagażowym, jest dla nich ogromnym stresem. Dlatego warto zastanowić się, czy zabranie zwierzaka w podróż jest naprawdę koniecznie. Jeśli tak, niezwykle istotne jest wcześniejsze przygotowanie pupila do lotu. Na 4 godziny przed podróżą nie wolno zwierzęcia karmić. Wiele osób poleca podanie psu specjalnej tabletki uspokajającej, jednak w tej kwestii należy zasięgnąć opinii lekarza weterynarii.

Przewóz zwierzęcia należy zgłosić z wyprzedzeniem minimalnym 48 godzin przed wylotem, w trakcie dokonywania rezerwacji pasażerskiej. Opłaty dokonuje się w biurach rezerwacji i sprzedaży PLL LOT, jak również u agentów.europa2 Image Banner 750 x 100


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!