fbpx

Ptasia grypa na Cyprze

Lekarze potwierdzili w dwóch miejscach na Cyprze przypadki ptasiej grypy

Ptasia grypa jest wirusową, zaraźliwą chorobą ptaków, wywoływaną przez wirus grypy typu A. Zdrowe ptaki zarażają się albo bezpośrednio, poprzez z innymi zakażonymi lub chorymi ptakami, albo pośrednio poprzez zanieczyszczone przedmioty.

Ptasia grypa jest zwykle przenoszona z jednego kraju do drugiego przez ptaki wędrowne.

Przypadki wykryto w dwóch prywatnych kolekcjach ptactwa wodnego w dystrykcie Famagusta, a miejsca, w których wystąpiła choroba, zostały natychmiast objęte restrykcjami– poinformowały służby.
Od pierwszego momentu diagnozy właściciele ferm drobiu i lekarze weterynarii byli informowani i zwracano uwagę na podjęcie ścisłych środków bezpieczeństwa biologicznego, aby zapobiec ryzyku rozprzestrzeniania się wirusa i chronić fermy drobiu.

Jednocześnie służby weterynaryjne poinformowały, że są w kontakcie z lokalnym laboratorium referencyjnym w celu przesłania materiałów do określenia zjadliwości zidentyfikowanego wirusa.

Informujemy właścicieli drobiu domowego, że muszą ograniczyć swoje ptaki do zamkniętych zadaszonych obszarów, aby uniknąć bezpośredniego i pośredniego kontaktu z dzikim ptactwem– podały służby, podkreślając, że dotyczy to zwłaszcza społeczności sąsiadujących z terenami podmokłymi.

Wprowadzono surowy zakaz trzymania drobiu i ptactwa na otwartej przestrzeni, dostarczania pokarmu i wody na zewnątrz oraz unikania podawania i udostępniania pokarmu w sposób, który zachęcałby do dokarmiania dzikiego ptactwa z pokarmu pozostawionego dla ptaków hodowanych w domu.

Każdy właściciel, który zauważy zwiększoną zachorowalność lub śmiertelność drobiu, co budzi podejrzenie obecności choroby, jest zobowiązany, w oparciu o przepisy dotyczące zdrowia zwierząt, do niezwłocznego poinformowania urzędowego lekarza weterynarii właściwego dla niego powiatu lub najbliższej jednostki policji.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!