Ptasia grypa na Cyprze

Eksperci uspakajają – ludzie nie muszą obawiać się ptasiej grypy

Ludzie rzadko zarażają się ptasią grypą lub zarażają się nią nawzajem, a większość ludzi nie musi się martwić, że zachoruje na tego konkretnego wirusa, powiedział Linos Hadjihannas w rozmowie z radiem CyBC. Na Cyprze nie odnotowano żadnych przypadków ptasiej grypy u ludzi, dodał.

Powiedział, że zainfekowane ptaki zostały znalezione w dwóch hodowlach ptaków wodnych w Famaguście.

Zastępca dyrektora Państwowej Służby Weterynaryjnej Yiannos Ioannou powiedział, że władze nie są zaniepokojone identyfikacją przypadków ptasiej grypy w prywatnych kolekcjach ptaków w Famaguście, ponieważ tych ptaków nie wolno kupować ani sprzedawać. Powiedział, że ptaki zostaną uśpione we wtorek.

Służby państwowe przeprowadzą pobieranie próbek epidemiologicznych w promieniu 3 km od miejsca, w którym przetrzymywany był zarażony ptak, w celu śledzenia rozprzestrzeniania się choroby.

Hadjihannsa powiedział, że wszystkie odpowiednie władze zostały poinformowane i istnieją protokoły dotyczące zarządzania przypadkami wykrytymi na fermach drobiu, a także w populacjach ptaków trzymanych jako zwierzęta domowe.

Ludzie powinni unikać kontaktu z jakimkolwiek ptactwem niezależnie od stanu jego zdrowia. Nie powinniśmy chodzić do miejsc, gdzie występują duże skupiska ptaków, czyli ferm, kurników, stad gołębi na placach.

Nie ma konieczności rezygnowania z mięsa drobiowego oraz jajek, ponieważ wirus ptasiej grypy ulega zniszczeniu w obróbce termicznej w temperaturze powyżej 50°C.

Co ważne, wszystkie przedmioty, które wcześniej miały kontakt z surowym mięsem, np. deska do krojenia, noże czy talerze, powinny być dokładnie myte za pomocą detergentów. Zamrożenie mięsa nie spowoduje zniszczenia wirusa ptasiej grypy.

Należy pamiętać także, że produkty, takie jak mięso drobiowe czy jajka należy trzymać w dobrze zamkniętym opakowaniu tak, aby nie miały styczności z innymi produktami.

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading