Przyspieszają procedury azylowe dla uchodźców

Dodatkowi pracownicy a także sądy pracujące po południu oraz wieczorami – tak ma zostać rozwiązany problem tysięcy wniosków azylowych.

Minister spraw wewnętrznych Constantinos Ioannou poinformował, że sądy będą pracować także wieczorami aby ocenić odwołania osób ubiegających się o azyl. Do pracy w służbie azylowej zostanie skierowanych także więcej osób.

Według ministra spraw wewnętrznych liczba oczekujących wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej na Cyprze przekroczyła 55 000, co odpowiada ponad 6 proc. populacji kraju. Liczba takich wniosków w porównaniu z populacją cypryjską od 2016 r. wzrosła o 490 proc.

Aby rozwiązać ten problem migracji, Ioannou promuje szereg zmian we wniosku i postępowaniach sądowych, ale także w ośrodkach recepcyjnych, powiedział w sobotę w Philelenews

Ilość funkcjonariuszy służby azylowej została już powiększona o 27 nowych pracowników, oczekuje się dodatkowych 16 pracowników, co zwiększy całkowitą liczbę funkcjonariuszy do 100. Oznacza to, że miesięcznie rozpatrywanych będzie 1900 wniosków, w porównaniu z obecnymi 1200.

Zatrudnionych zostanie również kolejnych 25 egzaminatorów do rozpatrywania wniosków.

Aby zwalczyć zaległości w sprawach sądowych, ministerstwo spraw wewnętrznych komunikuje się z sądem najwyższym, starając się, aby niektórzy prawnicy zostali sędziami i rozpatrywali apelacje osób ubiegających się o azyl po południu.

Obecnie w Służbie Azylowej czeka na rozpatrzenie 29 000 wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej – w 2022 r. Służba Azylowa wydała 16 005 decyzji.

W 2022 r. nastąpił duży wzrost liczby dzieci bez opieki przybywających na Cypr przez Turcję. Według MSW w 2021 roku na tereny kontrolowane przez rząd przybyło 287 dzieci bez opieki, a w 2022 roku 958.

Jeśli chodzi o sytuację w tym roku, sytuacja uległa poprawie, ale liczby pozostają wysokie.

Według Philelenews w pierwszym kwartale 2023 r. wniosków było 3181 . Liczba wniosków w styczniu i lutym spadła o 50 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem, podczas gdy marzec wykazuje niepokojący trend wzrostowy – 1678 wniosków. W ubiegłym roku w tym samym okresie wpłynęło 5066 wniosków o azyl.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!