fbpx
 • Limassol 29'C 🌥
 • Nicosia 30'C 🌥
 • Larnaca 29'C 🌥
 • Ayia Napa 29'C ☼
 • Paphos 29'C 🌥
 • Limassol 29'C 🌥
 • Nicosia 30'C 🌥
 • Larnaca 29'C 🌥
 • Ayia Napa 29'C ☼
 • Paphos 29'C 🌥

Przylot na Cypr – pytania i odpowiedzi

Na podstawie danych Ministerstwa Zdrowia i Ambasady Republiki Cypryjskiej w Warszawie, publikujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

 1. W jaki sposób podróżni będą mogli wjechać do kraju?
  • Kraje pochodzenia zostały podzielone na dwie kategorie (A i B) na podstawie dostępnych międzynarodowych danych epidemiologicznych (kategoryzacja państw jest dostępna na stronie internetowej www.cyprusflightpass.gov.cy). Podróżni powinni stale odwiedzać tą platformę internetową w celu śledzenia na bieżąco ewentualnych zmian, które mogą dotyczyć ich podróży
  • Podróżując na Cypr osoby przylatujące z krajów należących do kategorii A nie będą musiały okazywać negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19. Są jedynie zobowiązane do udzielenia niezbędnych informacji i złożenia wymaganych deklaracji. Osoby podróżujące z krajów należących do kategorii B są zobowiązane do wykonania testu molekularnego w certyfikowanym laboratorium w ciągu 72 godzin przed wylotem i posiadania dokumentu potwierdzającego uzyskanie negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19. Wymóg ten nie dotyczy dzieci poniżej 12. roku życia. Wszyscy podróżni są zobowiązani ponadto do udzielenia niezbędnych informacji i złożenia wymaganych deklaracji.
 2. Jakie dokumenty będą wymagane dodatkowo?
  • Na stronie internetowej www.cyprusflightpass.gov.cy, jest dostępna przepustka Cyprus Fligh Pass, którą można wypełnić elektronicznie. Wszyscy pasażerowie podróżujący do Republiki Cypryjskiej musza podać z wyprzedzeniem wszelkie niezbędne informacje i przedłożyć wymagane dokumenty. Zarejestrowanie się na platformie jest obowiązkowe dla wszystkich osób, które chcą lecieć na Cypr. Jedynie w sytuacji usterki technicznej lub też zaplanowanych prac konserwacyjnych elektronicznej platformy (ogłoszonych oficjalnie na platformie, pasażerowie będą mogli wypełnić wymagane formularze ręcznie. Formularze można pobrać ze strony internetowej: https://cyprusflightpass.gov.cy/en/download-forms. W tym wypadku podróżni są zobowiązani posiadać przy sobie wymagane dokumenty w wersji papierowej.
  • Przepustka uprawniająca do odbycia lotu na Cypr będzie zawiera:
   – dane osobowe pasażera; 
   – deklarację, że na 14 dni przed wylotem podróżny nie podróżował do / z kraju lub nie mieszkał w kraju nieujętym w liście państw należących do kategorii A i B;
   – potwierdzenie, że podróżny nie okazywał żadnych objawów związanych z COVID-19 w ciągu 72 godzin przed podróżą;
   – potwierdzenie, że dana osoba nie miała świadomego kontaktu z osobami zarażonymi COVlD- 19 w ciągu 14 dni przed podróżą; e) oświadczenie, że podróż odbywa się na własną odpowiedzialność i w razie zarażenia COVID-19 podróżny nie będzie rościł sobie żadnych roszczeń do Republiki Cypryjskiej ani do działających na miejscu usługodawców;
   – oświadczenie, że jeżeli w ciągu 14 dni od powrotu do kraju podróżny będzie wykazywał objawy COVID-19, poinformuje o tym fakcie cypryjskie służby medyczne.
 3. Linie lotnicze nie pozwolą pasażerom wejść na pokład samolotu i odbyć podróży do Republiki Cypryjskiej bez przepustki Cyprus Flight Pass (weryfikowanie informacji zawartych w przepustce Cyprus Flight Pass NIE należy do obowiązków linii lotniczych). Podróżni przylatujący do Republiki Cypryjskiej bez przepustki Cyprus Flight Pass będą podlegali karze grzywny w wysokości 300€
 4. W jakim języku musi być przedstawiony negatywny wynik testu na COVID 19?
  • Służby graniczne preferują zaświadczenia wystawione w języku angielskim
 5. Jakich procedur można spodziewać się na pokładzie samolotów?
  • Przed wejściem na pokład samolotu pasażerowie muszą okazać przepustkę Cyprus Flight Pass.
  • Podróżnemu może zostać zmierzona temperatura zanim zostanie wpuszczony na pokład samolotu.
  • Podczas podróży samolotem obowiązkowe jest noszenie maseczek ochronnych.
 6. Jakich procedur należy się spodziewać na cypryjskich lotniskach / terminalach portowych?
  • Na lotnisku będą mogli przebywać wyłącznie podróżni oraz pracownicy (przy wejściach, bramkach, korytarzach).
  • Na terenie terminalu podróżnym zostanie zmierzona temperatura.
   Dla podróżnych, którzy będą chcieli uzyskać informacje po przylocie będzie dostępny specjalny punkt informacyjny COVID-19 (COVID-19 Information Desk).
 7. Czy podróżni będą wyrywkowo testowani na miejscu?
  • Część podróżnych, a w niektórych przypadkach wszyscy pasażerowie danego rejsu, będą losowo proszeni o poddanie się testowi na COVID-19 tuż po przylocie, niezależnie od tego, z jakiego kraju przylecieli. W tym wypadku, koszt przeprowadzenia testu poniesie rząd cypryjski.

Odpowiedzi na więcej pytań znajdziecie po polsku na stronie
Ambasady Cypru w Warszawie (tutaj)

Przypominamy, że zgodnie z decyzją władz Cypru, od 14.08.2020 roku Polska została umieszczona w grupie B. Osoby przylatujące z Polski lub przebywające w niej (lub innych krajach grupy B) w ciągu 14. dni przed przelotem zobowiązane są do wykonania testu na Covid19 – szczegóły opisaliśmy tutaj.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Polaków pytania znajdziecie tutaj.


Zostaw swój komentarz:


Więcej w tym temacie:error: UWAGA: Zakaz kopiowania!

Pomyślnie zapisałeś się do newslettera

Wystąpił błąd podczas próby wysłania żądania. Proszę spróbuj ponownie.

Cypr24 wykorzysta informacje, które podasz w tym formularzu, aby być z Tobą w kontakcie i dostarczać najnowsze teksty