Okazuje się, że w magazynach cypryjskiego wojska znajdują się „przeterminowane” granaty
Jak ujawnił „Philenews”, „okres ważności” 75 000 egipskich granatów (ofensywnych, obronnych, zapalających i dymnych), które zostały wyprodukowane w 2008 r. i dostarczone armii do kwietnia 2009 r., wynosił 10 lat. Ten ostatni termin można przetłumaczyć na język polski jako „termin przechowywania”.
Teoretycznie więc, wszystkie granaty powinny zostać wycofane z eksploatacji i zutylizowane w 2019 roku.
Niestety, tak się nie stało…
Szef Gwardii Narodowej Giorgos Tsitsikostas przyznał podczas zamkniętego posiedzenia komisji obrony cypryjskiego parlamentu, że wspomniane materiały wybuchowe zostały wycofane z użycie w 2016 roku ale wkrótce po tym zostały „przywrócone: do służby.
W swoich wypowiedziach przyznał także, że 0,8% – 1,5% wykazuje awarię, ale wyjaśnił, że nawet jeśli występuje usterka, nie wybuchną, jeśli dźwignia bezpieczeństwa nie zostanie zwolniona.
Skąd nagłe zainteresowanie materiałami wybuchowymi znajdującymi się w posiadaniu cypryjskiej armii?
Kilkanaście dni temu, podczas wspólnych ćwiczeń wojsk Cypru oraz Grecji doszło do wypadku w wyniku którego jeden z granatów wybuchł w dłoni 23. letniego greckiego żołnierza.
Przeprowadzone śledztwo ujawniło, że w ćwiczeniach używano właśnie starych, egipskich granatów.
Niestety pomimo tragedii, która miała miejsce kilka lat temu w Limassol (wybuch kontenera z bronią w bazie wojskowej), cypryjska armia nadal nie przestrzega procedur i zaleceń producentów.
Zostaw swój komentarz: