Ograniczenia prędkości
Standardowe ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych oraz samochodów z przyczepami i autobusów, które mogą być modyfikowane znakami drogowymi, wynoszą:
- Strefy piesze – 30 km/h
- Teren zabudowany – 50 km/h
- Drogi wiejskie – 65 km/h
- Poza terenem zabudowanym – 80 km/h
- Autostrady – 100 km/h
- Minimalna prędkość na autostradzie – 65 km/h.
Pasy bezpieczeństwa
Obowiązkowe z przodu i z tyłu, o ile pojazd jest w nie wyposażony
Foteliki i przewożenie dzieci
Dzieci do lat 3 powinny być przewożone w fotelikach z tyłu, jeżeli są przewożone z przodu poduszka powietrzna musi być wyłączona. Dzieci od lat 3 do 12 i poniżej 135 cm wzrostu muszą podróżować z wykorzystaniem odpowiednich urządzeń zabezpieczających. Mogą podróżować w taksówkach lub innym transporcie prywatnym z tyłu przy użyciu zwykłych pasów bezpieczeństwa jeżeli dodatkowe urządzenia zabezpieczające nie są dostępne. W przypadku przewożenia dwóch fotelików na tylnym siedzeniu, trzecie dziecko może być przypięte pasem bezpieczeństwa jak osoba dorosła. Dzieci powyżej 12 roku życia lub powyżej 135cm wzrostu mogą być przewożone z przodu z zapiętymi pasami bezpieczeństwa.
Jazda pod wpływem
Dopuszczalny limit stężenia alkoholu we krwi kierowcy – 0,5 promila. Wyjątkowo wzmożona ilość wyrywkowych kontroli policyjnych.
Obowiązek jazdy na światłach
Światła mijania obowiązkowe w dzień tylko dla motocykli.
Mandaty i kary
Policja wręcza mandaty na miejscu, ale nie może przyjmować pieniędzy. Za przekroczenie prędkości dostaniecie mandat w wysokości 2 € za każdy km/h ponad limit. Policja przyznaje punkty karne także obcokrajowcom i może zatrzymać prawo jazdy po przekroczeniu 12 punktów. Po otrzymaniu mandatu można go opłacić w banku, na dowolnym posterunku policji i poprzez witrynę internetową firmy JCC (tutaj jest link)
Motocykle i skutery
Kask ochronny obowiązkowy dla kierowcy i pasażera.
Obowiązuje także:
- Zakaz korzystania z sygnałów dźwiękowych między 22:00 a 6:00 i w okolicy szpitali.
- Opony okolcowane i łańcuchy przeciwpoślizgowe dozwolone są na górskich drogach zimą.
- Zakaz korzystania z antyradarów (urządzeń do wykrywania radarów policyjnych).
- Zakaz jedzenia i picia podczas prowadzenia pojazdu.
- Zakaz palenia, pod sankcją mandatu, w samochodzie którym podróżuje dziecko do lat 16.
- Obowiązek wyłączania funkcji „Ostrzegaj przed radarami” w urządzeniach nawigacji GPS.
- Zakaz rozmawiania przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego.
- Zakaz parkowania w przeciwnym kierunku do ruchu – odnosi się to do miejsc wyznaczonych do parkowania o dowolnej porze dnia i nocy – mandat 85 €.
Wszystkich kierowców obowiązuje ubezpieczenie OC.
Aby poruszać się po cypryjskich drogach należy opłacić podatek drogowy, którego wysokość jest uzależniona od pojemności pojazdu. Podatek drogowy należy opłacić najpóźniej w styczniu lub w styczniu i lipcu (jeżeli wybraliście taką opcję). Podatek drogowy możecie opłacić klikając w ten link.
Na Cyprze ważne jest polskie prawo jazdy. Zalecana jest jednak jego wymiana na cypryjskie – związane jest to z niższymi kosztami ubezpieczeń.
Samochody wypożyczane w wypożyczalniach są ubezpieczone na jedną osobę (możliwa jest dopłata do kolejnego kierowcy) i posiadają specjalne czerwone tablice rejestracyjne.
90% aut na Cyprze ma białe tablice rejestracyjne, kolejne 5% to żółte tablice, a pozostałe 5% to tablice czerwone
Zostaw swój komentarz: