fbpx
  • Limassol 22'C ☼
  • Nicosia 21'C ☼
  • Larnaca 25'C 🌥
  • Ayia Napa 26'C ☁
  • Paphos 22'C ☼
  • Limassol 22'C ☼
  • Nicosia 21'C ☼
  • Larnaca 25'C 🌥
  • Ayia Napa 26'C ☁
  • Paphos 22'C ☼

Przejścia z północą nadal zamknięte

Przywódca Turków cypryjskich Mustafa Akinci powiedział, że strona grecko-cypryjska narusza rozporządzenie w sprawie zielonej linii, blokując gościom z krajów UE przekraczanie granicy z północy. Wezwał Cypryjczyków do natychmiastowego otwarcia zamkniętego od lutego pieszego przejścia granicznego na Ledra Street.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi dekretami wszyscy mogą przekroczyć zieloną linię na północ, niestety nie będą mogli wrócić na terytorium Unii Europejskiej (Republiki Cypryjskiej). Jedyną możliwością opuszczenia Cypru Północnego jest lotnisko Ercan oraz przeprawy promowe z Turcją. Na południe mogą wrócić jedynie rezydenci okazując aktualny test na COVID-19 (wykonany nie wcześniej niż 72. godziny przed przekroczeniem granicy).

Rzecznik Komisji Europejskiej powiedział w zeszłym tygodniu Cyprus Mail, że bardzo uważnie monitorują sytuację i że tymczasowe kontrole lub ograniczenia na granicach mogą być stosowane tylko w wyjątkowych okolicznościach w celu reagowania na sytuacje poważnie wpływające na porządek publiczny lub bezpieczeństwo wewnętrzne i powinny trwać tak długo, jak trwają nadzwyczajne okoliczności. Podobnej odpowiedzi udzieliła przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula Von der Leyen, „ministrowi spraw zagranicznych” Turków cypryjskich Kudret Ozersay na jego list, w którym skarżył się, że strona grecko-cypryjska zabroniła obcokrajowcom przekraczania granic na północ, wykorzystując pandemię jako wymówkę. Ozersay powiedział, że nie był zadowolony z tej odpowiedzi.

Przypomnijmy, że Cypr Północny nie jest członkiem żadnej międzynarodowej organizacji i nie jest uznawany przez żaden europejski kraj. Nie wiadomo także, czy informacje na temat zachorowań podawane przez tamtejsze władze są pełne i szczegółowe i jakie testy są wykonywane.

Władze północy poinformowały o wykonaniu w niedzielę 1414 testów i potwierdzeniu 3. nowych przypadków zachorowań. W sumie wykonano 95825 testów potwierdzając 209 przypadków zakażenia COVID-19.


Zostaw swój komentarz:


Więcej w tym temacie:error: UWAGA: Zakaz kopiowania!

Pomyślnie zapisałeś się do newslettera

Wystąpił błąd podczas próby wysłania żądania. Proszę spróbuj ponownie.

Cypr24 wykorzysta informacje, które podasz w tym formularzu, aby być z Tobą w kontakcie i dostarczać najnowsze teksty