Przejścia graniczne mogą zostać ponownie otwarte w piątek

Rzecznik rządu Kyriacos Koushos powiedział, że zasadniczo osiągnięto porozumienie w sprawie ponownego otwarcia przejść granicznych.

W rozmowie z Cypryjską Agencją Informacyjną po telekonferencji między grecko-cypryjskim negocjatorem Andreasem Mavroyiannisem, specjalnym przedstawicielem Turków cypryjskich Ergyunem Olgunem i specjalną przedstawicielką ONZ Elizabeth Spehar, Koushos powiedział, że wszystkie zasady zostaną określone i upublicznione do środy, w tym jakie certyfikaty będą potrzebne podczas przekraczania.

„Po ponownym otwarciu przejść granicznych staramy się znaleźć się w takiej samej sytuacji, w jakiej byliśmy przed pandemią koronawirusa, z jedyną różnicą polegającą na przedstawieniu niezbędnych certyfikatów dla Covid-19” – powiedział Koushos.


Mavroyiannis, Olgun i Spehar mają ponownie spotkać się za pośrednictwem telekonferencji w środę – dodał rzecznik rządu


„Decyzja o ponownym otwarciu przejść zostanie podjęta na podstawie danych epidemiologicznych, które posiadamy, ale nadal będzie to decyzja polityczna” – powiedział Koushos.

Olgun powiedział, że trwają prace nad tym aby otworzyć wszystkie przejścia graniczne nie tylko dla mieszkańców wyspy ale także dla obywateli państw trzecich.

Jeżeli wszystkie negocjacje zostaną zakończone pozytywnie, od najbliższego piątku będzie istniała możliwość przekraczania granicy po uprzednim okazaniu wyniku testu. To właśnie ustalenie rodzaju i czasu ważności testu jest największym problemem przed którym stoją negocjatorzy dwóch stron.

Niestety, od kilku dni rośnie ilość zakażeń na obszarach okupowanych – wczoraj potwierdzono 105 nowych zakażeń po wykonaniu 8539 testów. Dla porównania na Cyprze potwierdzono 50 nowych przypadków po wykonaniu 47063 testów.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading