Przedłużono mandat UNFICYP

W poniedziałek podjęto decyzję o przedłużeniu mandatu sił pokojowych ONZ na Cyprze na kolejny rok.

Rada Bezpieczeństwa będzie nadal co pół roku otrzymywać aktualne informacje za pośrednictwem raportów Sekretarza Generalnego ONZ, tym razem jednak mandat Unficyp zostanie przedłużony o rok, do 31 stycznia 2024 r.

Rezolucja potwierdza uzgodnioną podstawę rozwiązania problemu cypryjskiego, dwustrefową, dwuspołeczną federację z równością polityczną.

W komunikacie dodano, że niezwykle ważne są odniesienia do kwestii ogrodzonego terenu Famagusty. Rada Bezpieczeństwa wezwała Turcję do wycofania się z nielegalnych działań i wyraziła rozczarowanie niestosowaniem się Ankary do wcześniejszych wezwań.

Ponadto, jak poinformowało cypryjskie MSZ, Rada Bezpieczeństwa ostrzegła, że ​​każda nowa jednostronna akcja na odgrodzonym obszarze Varosha wywoła jej reakcję.

Rezolucja potwierdziła również zdecydowane poparcie Rady Bezpieczeństwa dla wysiłków Sekretarza Generalnego ONZ na rzecz wznowienia negocjacji i zawiera odniesienia do konieczności osiągnięcia porozumienia w sprawie mianowania specjalnego wysłannika ONZ z mandatem do pomocy w wysiłkach na rzecz wznowienia negocjacji.

Mandat został przedłużony o 12 zamiast sześciu miesięcy zgodnie z nową procedurą określoną przez Radę Bezpieczeństwa.

W marcu minie 60 lat od kiedy na Cyprze pojawiło się UNFICYP.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading