Przedłużono dopłaty do prądu i paliw

Rządowe dotacje do podatku od energii elektrycznej i paliwa zostaną przedłużone do wiosny – oznajmił w środę prezydent Nikos Christodoulides.

Ogłoszono przedłużenie dotacji spośród szeregu środków rządowych kosztujących około 60 mln euro mających na celu złagodzenie kryzysu związanego z kosztami życia konsumentów.

Okres obowiązywania dotacji na energię elektryczną został obecnie przedłużony do 30 kwietnia, natomiast dopłata do podatku paliwowego wygaśnie 31 marca.

Dotacja na energię elektryczną jest rozłożona w czasie i dotyczy odbiorców indywidualnych, komercyjnych i przemysłowych. Stawka dotacji będzie ustalana na podstawie zużycia, z wyjątkiem konsumentów „bezbronnych”, którzy kwalifikują się do 100-procentowej dotacji w przypadku podwyżek taryfy podstawowej .

Dopłaty do podatku paliwowego przybierają prostszą formę, w ramach której rząd skutecznie dotuje cenę kosztową paliwa, obniżając nałożony na nie podatek o 8,33 centa za litr .

Oprócz dotacji Christodoulides ogłosił zestaw jednorazowych środków wsparcia pieniężnego dla bezbronnych członków społeczeństwa.

Obejmują one wypłatę dla samotnych rodziców w wysokości 250 euro na dziecko , a rodziny z więcej niż czwórką dzieci mają otrzymać dodatkową kwotę. Zostanie ona dodana do kolejnej wypłaty w wysokości 250 euro na dziecko dla wszystkich rodzin z dziećmi.

Zapowiedział także, że doda dodatkowe 2 miliony euro do budżetu na rządowe dotacje na samochody elektryczne po tym, jak minister transportu Alexis Vafeades stwierdził we wtorek, że zainteresowanie programem „przerosło oczekiwania rządu”.

Rząd zapowiedział także zniesienie zryczałtowanego rocznego podatku od przedsiębiorstw w wysokości 350 euro .

Na zakończenie swojego komunikatu Christodoulides odniósł się także do faktu, że do końca maja podatek VAT na mięso i warzywa wciąż pozostanie zerowy.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading