Przed nami bezsenna niedziela! - lepiej nie kładźcie się spać

Przed nami bezsenna niedziela! - lepiej nie kładźcie się spać
W nocy z 12 na 13 sierpnia patrzymy w niebo! Perseidy jak co roku „zafundują” nam spektakl na sierpniowym niebie.

Przecinające niebo białe iskry najlepiej oglądać w nocy z 12 na 13 sierpnia. „Noc spadających gwiazd” zapowiada się w tym roku wyjątkowo widowiskowo. Od lat układ ciał niebieskich nie był tak korzystny!

Spadające gwiazdy, są w istocie meteorami pochodzącymi z komety 109P/Swift-Tuttle. To odłamki tworzące jej warkocz. Formują się za każdym razem, gdy kometa zbliża się do Słońca, a jej lodowe jądro zaczyna parować. Co roku tak powstałe cząstki pyłu zahaczają o ziemską atmosferę. Rozpędzone do ok. 60 km/s dostają się do niej i na wysokości od 80 do 300 km spalają się wskutek tarcia.

Towarzystwo Astronomiczne Cypru zaprasza do wspólnego oglądania tego zjawiska. Początek o 21:00 w kościele Ayios Arsenios (Kiperunta). Zdaniem prezesa towarzystwa jest to najlepsze miejsce na Cyprze aby zobaczyć to wyjątkowe zjawisko. Chrysanthos obiecuje także że oprócz deszczu meteorów świetnie będzie widać niektóre planety.

Meteory z roju Pereidów są zazwyczaj tak małe – mają kilka centymetrów – że spalają się całkowicie i nie docierają na Ziemię. W ciągu godziny obserwacji nocnego nieba przy dobrej widoczności (a ta na Cyprze jest na 99,9% pewna) będziemy mogli zobaczyć około 100 Perseidów.

Oglądajcie, róbcie zdjęcia i wysyłajcie je do nas na foto@cypr24.eu. Najlepsze opublikujemy na naszej stronie.

 

Skomentuj