Protest ratowników

Ratownicy nie mają odpowiedniego sprzętu a ich stanowiska pracy wymagają pilnego remontu i unowocześnienia

W czwartek rano około 150 zawodowych ratowników z całego Cypru protestowało przed Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, żądając zwiększenia liczby stałych stanowisk, wdrożenia krajowego planu „Salamina” i utworzenia centralnego serwisu plażowego.

Protestujący wspomnieli, że brakuje odpowiedniego sprzętu (pasy ratunkowe, apteczki, defibrylatory) oraz że wieże ratowników wymagają modernizacji. Ich zdaniem brakuje personelu i że wielu ratowników, zwłaszcza młodych, nie ma pewności, czy otrzymają cztero-, sześcio- czy ośmiomiesięczny kontrakt.

W rozmowie z Cypryjską Agencją Informacyjną Patrina Taramidou odniosła się do oświadczenia wydanego poprzedniego dnia przez ministerstwo, w którym stwierdzono, że „jest ono w trakcie badania i oceny całego systemu ochrony ratowników w celu znalezienia najwłaściwszego rozwiązania dla całościowe zarządzanie ochroną ratowników przez organ centralny”.

W komunikacie napisano także, że ministerstwo „uważa, że ​​na tym etapie i do czasu podjęcia ostatecznej decyzji w sprawie organu centralnego potrzeby te powinny być zaspokajane poprzez istniejące stałe stanowiska oraz poprzez wydłużenie miesięcy zatrudnienia ratowników sezonowych”.

Związki zawodowe Sek i Peo stanęły po stronie protestujących ratowników.

Sekretarz generalny Sek Giorgos Constantinou powiedział, że ministerstwo „zwleka”, jeśli chodzi o wdrażanie istniejących decyzji, i podkreślił, że Salamis nie postępuje naprzód pomimo decyzji rządu.

To ogromny problem wpływający na bezpieczeństwo zarówno kąpiących się, jak i ratowników na wszystkich plażach – stwierdził

Powiedział także, że chociaż za korzystanie z basenów publicznych bez ratowników grożą kary, samo państwo nie zapewnia odpowiedniego personelu na plażach publicznych.

Sekretarz generalny Peo Michalis Archontides zgodził się z tym stwierdzeniem, mówiąc, że otwarte plaże bez ratowników stanowią kwestię bezpieczeństwa i ryzyko dla życia kąpiących się.

Przypomnijmy, że to już kolejny protest ratowników w tej sprawie.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading