fbpx

Projekt “marina” w Larnace został rozpoczęty

W miniony piątek zainaugurowano projekt portu w Larnace. Budżet na to przedsięwzięcie wynosi 1,2 miliarda euro. Jest to największa jak do tej pory na Cyprze inwestycja infrastrukturalna.

Plany rozbudowy i prywatyzacji mariny w Larnace zrodziły się przed około dwudziestu lat temu. Opóźnienia powstały miedzy innymi z braku  inwestorów.

Kition Ocean Holdings Ltd, izraelsko-cypryjskie konsorcjum, które wygrało przetarg w 2020 roku, zamierza stworzyć w porcie miejsce dla 600. jachtów o długości do 115 metrów.


W uroczystości wzięli udział między innymi Prezydent Republiki Cypryjskiej, Nikos Anastasiadis i Minister Transportu, Yiannis Karousos.


Oprócz modernizacji mariny, projekt poprawi sieć dróg i utworzy infrastrukturę do użytku mieszkalnego, komercyjnego, społecznego i kulturalnego.

Gigant nieruchomości, Aroundtown SA, dołączył do konsorcjum w zeszłym tygodniu. Jego włączenie miało kluczowe znaczenie dla potrzeb finansowych projektu, ponieważ jest to jedna z największych w Europie firm inwestujących w nieruchomości o wysokiej wartości.

Oprócz rozbudowy mariny i portu, projekt obejmie również modernizację sieci drogowej w okolicy oraz utworzenie terenów mieszkaniowych i komercyjnych. Cały projekt stworzy od 3000 do 4000 miejsc pracy i wzbudzi ogromne zainteresowanie zagranicznych firm. Ponadto przyniesie to znaczne korzyści naszemu przemysłowi turystycznemu i naszej gospodarce, ponieważ szacujemy, że wygeneruje przychód w wysokości ponad 120 milionów euro rocznie. – powiedział Anastasiadis.
Projekt portu i mariny to tylko najnowszy projekt, który ożywił miasto Larnaka w ciągu ostatnich kilku lat, co przyczyniło się do jego przekształcenia w nowoczesne miasto europejskie, w którym wspaniale jest mieszkać i prowadzić interesy.

Prezydent podkreślił również ścisłą współpracę rządu z gminą „dzięki kompetencji burmistrza Andreasa Vyrasa i jego rady miejskiej”.

Dodał, że od 2015 r. wiele projektów o łącznej wartości 141 mln euro zostało ukończonych lub będzie wkrótce ukończone tylko w samej Larnace.

Wśród nich budowa nowego skrzydła szpitala ogólnego w Larnace, przeniesienie zakładów paliwowych do Vasilikos i przebudowa historycznego centrum miasta.

Pierwsza faza projektu potrwa około pięciu lat i obejmie budowę chodnika przy marinie.

Ponadto w pierwszej fazie zostanie zbudowane połączenie drogowe z popularnym obszarem Phinikoudes w Larnace. W drugim etapie powstaną budynki, w tym mieszkania, sklepy oraz obiekty rozrywkowe i parkingowe.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!