Opiekunowie osób niepełnosprawnych to najczęściej osoby z krajów trzecich. Przyjeżdżają na Cypr by pracować w tym konkretnym zawodzie ale zdarza się że po krótkim czasie opuszczają te osoby, aby pracować w łatwiejszych zawodach.
Prezydent Cypryjskiej Organizacji Paraplegików, Dimitris Lamprianidis, złożył poważne skargi w sprawie porzucania stanowisk pracy przez zatrudnionych do tego celu pracowników z krajów trzecich. Według Lamprianidisa nie są to odosobnione incydenty.
Zjawisko porzucania osób niepełnosprawnych przez ich opiekunów jest dość powszechne, w wyniku czego osoby znajdujące się w trudnej sytuacji pozostają bezradne i żyją w ciągłym strachu przed porzuceniem.
Na Cyprze bardzo wiele osób korzysta z pomocy domowej. Niczym nadzwyczajnym są osoby mieszkające razem z osobami starszymi.
Koszt sprowadzenia zagranicznych opiekunów wynosi 2000 euro i koszt ten w całości ponosi osoba z niepełnosprawnością, natomiast w przypadku odejścia pracownika od pracodawcy kwota ta nie podlega zwrotowi. Dlatego jeśli osoba niepełnosprawna zdecyduje się sprowadzić inną osobę z kraju trzeciego, będzie musiała ponownie zapłacić.
Prośba OSAK (Federacja Cypryjskich Stowarzyszeń Pacjentów) do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które jest świadome problemu, ma na celu sporządzenie nowej umowy, na podstawie której osoby te zostaną zatrudnione jako opiekunowie domowi, a nie jako pomoce domowe.
- Przyjeżdżacie grupą na Cypr? Wypożyczcie większe auto! Wystarczy prawko kategorii B!
- Koniec z parkowaniem na miejscu dla niepełnosprawnych
- Stało się coś złego czy to lenistwo? Samochód metropolity Cypru na miejscu dla niepełnosprawnych.
Lambrianidis życzyłby sobie by osoby te będą miały prawo do wyższej pensji niż pomocnicy domowi ale w przypadku, gdy będą chcieły opuścić pracodawcę z niepełnosprawnością, będą miały obowiązek pracować tylko jako opiekunowie domowi czyli tylko dla słabszych grup ludzi, a nie w każdym zawodzie jak jest to teraz.
Niektóre z powodów, dla których zagraniczni pracownicy zmianiają pracy, to według nich zmęczenie, problemy zdrowotne, ale także złe zachowanie ich pracodawców.
„W niektórych przypadkach powody mogą być prawdziwe, ale często są tylko pretekstem” – powiedział Lamprianidis, powołując się na typowy przypadek, w którym skarżył się, że osoba z tetraplegią pobiła swojego asystenta.
„Jak to możliwe, że osoba, która nie potrafi podnieść szklanki wody, uderzyła inną osobę”, zapytał pan Lamprianidis. Jednocześnie pan Lamprianidis podkreślił, że nie powinniśmy skupiać się na wysiłku wszystkich tych, którzy przyjeżdżają na Cypr jako pomoc domowa,
Lamprianidis wezwał Rząd do znalezienia natychmiastowych sposobów zapewnienia praw zarówno pracodawców, jak i pracowników, tak aby żaden z nich nie był poszkodowany.
W najbliższej przyszłości spodziewane jest spotkanie OSAK z Ministrem Spraw Wewnętrznych, Nikosem Nouri.
Zostaw swój komentarz: