Prezydent walczy dalej z ustawami

Prezydent Nicos Anastasiades złożył wniosek do Sądu Najwyższego w sprawie dwóch ustaw dotyczących obniżenia podatku VAT na paliwo i energię elektryczną.

Rzecznik rządu Marios Pelekanos powiedział cypryjskiej agencji prasowej, że prezydent podpisał ustawę o zawieszeniu egzekucji nieruchomości do końca października.

Pelekanos wyjaśnił, że w opinii prokuratora generalnego obie ustawy o obniżce VAT naruszają regulacje Unii Europejskiej oraz naruszają zasadę rozdziału władzy wykonawczej i ustawodawczej.

Zauważył, że te akty prawne drastycznie zmniejszają dochody państwa, wpływając na politykę fiskalną rządu, który już wdraża określone środki horyzontalnie, aby objąć gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa, ale są również ukierunkowane na korzyść najbardziej narażonych obywateli. Pelekanos podkreślił, że są to środki, które mają wpływ na budżet w wysokości 350 mln euro.

2 sierpnia na nadzwyczajnym posiedzeniu plenum Izby ustawodawcy większością głosów odrzucili wnioski Anastasiadesa dotyczące propozycji zniesienia podwójnego opodatkowania paliw, propozycji zniesienia podatku VAT od emisji od ceny energii elektrycznej oraz ustawy o zawieszenie egzekucji na trzy miesiące.

Teraz należy czekać na wyrok sądu – biorąc pod uwagę prędkość działania tych instytucji raczej szybko to nie nastąpi…


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading