Prawo do eutanazji?

Czy nieuleczalnie chory pacjent ma prawo do eutanazji? Właśnie trwają prace nad odpowiednią ustawą.

Partia Akel zaproponowała uchwalenie prawa do eutanazji dla dorosłych pacjentów, którzy znajdują się w nieuleczalnym i nieodwracalnym stadium choroby, a ich przewidywana długość życia nie przekracza sześciu miesięcy, odczuwają silny ból i cierpienie nie do zniesienia, są w pełni intelektualni i domagają się zakończenia życia, pragną bezbolesnej i godnej śmierci.

Dyskusja nad proponowaną ustawą rozpocznie się we wrześniu przyszłego roku w parlamentarnej Komisji Praw Człowieka, gdzie wszyscy zaangażowani zostaną zaproszeni do przedstawienia swoich opinii.

To nie jest wybór między życiem a śmiercią, ale wybór okoliczności śmierci – podkreślają pomysłodawcy. 
Dotyczy to osoby, która jest zdeterminowana, by zakończyć ból, który często jest nie do zniesienia. 

Projektowana ustawa określa warunki dokonywania czynności medycznie wspomaganego zakończenia życia oraz legalizacji lekarzy do przeprowadzania określonych metod, tj. eutanazji czynnej lub medycznie wspomaganego samobójstwa w stosunku do pacjentów znajdujących się w nieodwracalnym stadium intensywnego bólu i cierpienia nie do zniesienia oraz w pełni świadomie wyrażają silne i uporczywe pragnienie zakończenia życia, zapewniając im bezbolesną i godną śmierć.

Pomysłodawcy ustawy chcieliby podkreślić, że pod żadnym pozorem nie powinniśmy zmuszać żaden lekarz ani pielęgniarka nie będą zmuszani do udziału w takim zabiegu, jeśli nie wyrażają na to zgody.

Na Cyprze, o ile ustawa przejdzie, a jak pisaliśmy, będzie to dopiero za rok, eutanazja w żaden sposób nie zastępuje opieki paliatywnej, którą, jak było do tej pory, musi zapewnić państwo.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!