fbpx

Prawie wszędzie zapłacimy kartą

Został miesiąc do wejścia w życie nowych przepisów obligujących prawie wszystkie firmy do przyjmowania płatności kartą.

Dziesiątki firm, które obecnie nie akceptują płatności kartami kredytowymi, starają się uzyskać terminale do akceptacji kart kredytowych. Za około miesiąc zostanie wdrożone prawo, które zobowiąże firmy do akceptowania kart kredytowych jako środka płatniczego. 

Firmy będą akceptować obie metody płatności (gotówka i karty kredytowe). Ministerstwo Finansów w czerwcu ub.r. wydało dekret, że od września 85 rodzajów działalności gospodarczej będzie zobowiązanych do zainstalowania w swoich firmach specjalnego terminala i przyjmowania płatności kartą kredytową – początek akceptacji kart kredytowych przez prawie wszystkie firmy szacowany jest między 18 a 20 września.


Do 18 października firmy, które dopiero rozpoczynają działalność, będą musiały zainstalować terminal POS bezprzewodowy i przewodowy, POS mobilny oraz POS wirtualny. Beneficjenci płatności będą akceptować metody płatności kartą wydane przez VISA, MASTER CARD, MAESTRO i UNION PAY. 


Na przedsiębiorców, którzy nie zastosują się do nowych przepisów czekają kary finansowe. Podczas kontroli, które będą przeprowadzane przez urzędników Departamentu Podatkowego, po stwierdzeniu, że karty kredytowe nie są akceptowane przez firmy, nakładana będzie grzywna w wysokości do 2000€. 

Niektóre małe przedsiębiorstwa nakładają w tej chwili na konsumentów dodatkowe opłaty za płatność między innymi za papierosy, karty telefoniczne, mleko, gazety, czasopisma (marża na tych produktach jest niewielka i nie pokrywa opłat związanych z obsługą kart). Przygotowywany jest projekt ustawy, który będzie zawierał zapis, zgodnie z którym właściwy organ będzie mógł nakładać sankcje pieniężne na osoby nakładające dodatkowe opłaty z tytułu płatności kartą kredytową.

Czyżby już wkrótce skończyło się zadawanie pytań “Czy można płacić kartą…”


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!