Prawie dwa miliony turystów w Varoshy

Prawie dwa miliony turystów odwiedziło miasto duchów – tak twierdzi turecka telewizja TRT

Od momentu ponownego otwarcia Varoshy dla zwiedzających w 2020 r. ponad 1,8 miliona osób odwiedziło miasto duchów – poinformował w poniedziałek turecki nadawca publiczny TRT .

Varosha była pusta od czasu tureckiej inwazji na Cypr w 1974 r., ale została ponownie otwarta dla zwiedzających w październiku 2020 r. po wspólnej decyzji prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i ówczesnego „premiera” północy oraz obecnego przywódcy Turków cypryjskich Ersina Tatara.

Opublikowanie danych następuje po omówieniu w zeszłym tygodniu sprawy Varoshy przez Komisję ds. Politycznych i Demokracji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE) w Oslo.


Parlamentarzyści z całej Europy dyskutowali nad raportem napisanym przez sprawozdawcę PACE ds. Varoshy Piero Fassino, który odwiedził Varoshę w maju.

W przemówieniu po swojej wizycie wyraził nadzieję, że obszar ponownie stanie się „żywym miastem” i że „oczywiście jest to coś, co może nastąpić za zgodą obu zainteresowanych stron”.

Ponadto wyraził przekonanie, że znalezienie rozwiązania problemu cypryjskiego „z pomocą Organizacji Narodów Zjednoczonych” jest koniecznością.

Na początku miesiąca syn zmarłego przywódcy Turków cypryjskich Raufa Denktasza, Serdar Denktash, powiedział, że Warosza „powinna zostać przekształcona w strefę wolnego handlu” i „wspólną przestrzeń życiową” zarówno dla Greków cypryjskich, jak i Turków cypryjskich.

A Wy znajdujecie się w tych prawie dwóch milionach odwiedzających?

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading