fbpx

Prąd drożeje bez przerwy. Dlaczego Rząd nie reaguje?

Od ubiegłego roku ceny energii elektrycznej na Cyprze rosną. Prawdopodobnie do końca roku wzrosną jeszcze bardziej za sprawą wzrostu cen ropy naftowej i uprawnień do emisji dwutlenku węgla. W przyszłym roku ceny wzrosną znacznie więcej, jeśli zrealizuje się planowana zmiana wytwarzania energii na importowany LNG.

Wdrażanie odnawialnych źródeł energii, które mogłyby pomóc w obniżeniu cen, zostało całkowicie “spartaczone”. 

Nie tylko ceny pobierane przez EAC za energię elektryczną ze źródeł odnawialnych są astronomicznie wysokie, ale Cypr, pomimo ogromnego potencjału, pozostaje w tyle Europy, jeśli chodzi o udział odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej.

Ponadto podatki stanowią ponad 50% kosztów produkcji energii elektrycznej. 

Według statystyk Eurostatu, w drugiej połowie 2021 r. cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na Cyprze wynosiła 23 centy/kWh, z czego 8 centów/kWh pochodziło z podatków. 

Co więc można zrobić? Jak można dostosować kosztowną energię elektryczną na Cyprze?

Decyzja Europy o nałożeniu embargo na 90% importu rosyjskiej ropy i produktów naftowych do końca roku spowodowała, że ceny ropy wzrosły do niespotykanego od dawna poziomu.

Oczekuje się, że do końca roku ropa Brent przekroczy 130 USD/baryłkę, ceny oleju napędowego i ciężkiego oleju opałowego, wykorzystywanych przez EAC do wytwarzania energii, wzrosną jeszcze bardziej ze względu na globalne niedobory, co będzie miało wpływ na cenę energii elektrycznej.

A jeśli była nadzieja, że w przyszłym roku przestawienie się na produkcję energii z importowanego LNG, zwłaszcza że gaz emituje około 25 % mniej dwutlenku węgla w porównaniu z ropą, to już nie ma nawet co o tym marzyć. Ceny LNG są około 6. krotnie wyższe niż poziomy sprzed kryzysu i spodziewajmy się, że utrzymają się na wysokim poziomie przynajmniej do 2025 r., albo jeszcze dłużej.

W efekcie przejścia na LNG w przyszłym roku byłby wzrost ceny energii elektrycznej o co najmniej 25 % w porównaniu do cen bieżących. 

Projekt importu LNG w Vasilikos napotyka się na wiele problemów, a daty zakończenia nie widać. Rząd zdaje się nie reagować na opóźnienia.

Nie pomagają też nieudolne polityki we wdrażaniu OZE. Przyznawanie projektów bez konkurencyjnych przetargów doprowadziło do tego, że ceny pobierane przez producentów energii odnawialnej od EAC osiągnęły astronomiczny poziom, około 18-19 centów/kWh, podczas gdy koszty produkcji są rzędu 4-6 centów/kWh.

Niedawno ogłoszone przez CERA plany obniżenia tej ceny do 11 centów za kWh nie zbliżają się do poziomów akceptowalnych na poziomie międzynarodowym, które mogłyby pomóc w obniżeniu cen energii elektrycznej.

Konkurencyjne licytacje w krajach takich jak Portugalia, Hiszpania, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie dały ceny około 2 centów amerykańskich/kWh. Konieczne jest, aby Cypr zrobił to samo.

Obiecana liberalizacja cypryjskiego rynku energii elektrycznej, która zapowiadała obniżenie cen, wydaje się być ponownie opóźniona poza rok 2022. 

Cypr musi całkowicie przemyśleć swoją politykę energetyczną, wdrażając środki w celu maksymalizacji przyjęcia odnawialnych źródeł energii na poziom europejski poprzez prawdziwie konkurencyjny rynek i konkurencyjne przetargi. To jest odpowiedzialność rządu. Rola CERA jest regulacyjna.

Cypr jest obdarzony słońcem i wysokim natężeniem promieniowania słonecznego prawie przez cały rok. Uwolnienie tego potencjału energetycznego powinno być najwyższym priorytetem.

W UE wojna i pandemia zszokowały państwa członkowskie do działania. W rezultacie oczekuje się, że do 2030 r. kraje UE osiągną 63 % udziału OZE w produkcji energii elektrycznej, jednocześnie zmniejszając zużycie ropy i gazu w produkcji energii o 31 %. W odpowiedzi Komisja Europejska (KE) planuje teraz zwiększyć swój własny cel dla odnawialnej energii elektrycznej w planie REPowerEU do 69 % do 2030 roku.

Cypr powinien podjąć odpowiednie środki, takie jak modernizacja sieci elektroenergetycznej i połączenie odnawialnych źródeł energii z magazynowaniem baterii. 

Cypr musi obniżyć wysokie podatki od energii elektrycznej i lepiej wykorzystać dochody, które czerpie z systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS). Przy cenie emisji dwutlenku węgla wynoszącej w tym roku średnio 83 euro za tonę, przychody te prawdopodobnie wyniosą 250 milionów euro.

Na Cyprze dochody z ETS wykorzystywane są obecnie na zasilenie budżetu państwa, wbrew celowi programu.

Podobnie jak w przypadku coraz bardziej udanej praktyki w wielu innych krajach, nowe projekty OZE powinny być licytowane jako projekty hybrydowe – łączące OZE z magazynowaniem baterii. Jest to obecnie konkurencyjne, na poziomie poniżej 10 centów/kWh, i pomogło złagodzić przerwy w produkcji energii odnawialnej.

Dzięki dotacjom w wysokości 657 mln euro z UE, EuroAsia Interconnector wchodzi obecnie w fazę realizacji. Jest to kolejny czynnik, który przyczyni się do elastyczności sieci, umożliwiając większą integrację odnawialnych źródeł energii po jej uruchomieniu w 2026 r. Podobnie jak natychmiastowe wykorzystanie 40 milionów euro dostępnych dla rządu z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na inwestycje w magazynowanie baterii.

Nowa strategia UE REPoweR wprowadziła środki mające na celu przyspieszenie wydawania pozwoleń na farmy słoneczne i wiatrowe. Wymaga również, aby panele słoneczne na dachu były obowiązkowe we wszystkich nowych budynkach.

Cypr musi przyspieszyć wdrożenie tych środków. Mogą one przyczynić się do zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii do ponad 50% zapotrzebowania Cypru na energię elektryczną do 2030 r., a nawet do osiągnięcia nowego celu UE.

W połączeniu z prawdziwie konkurencyjnym przetargiem, otwartym dla wszystkich kwalifikujących się oferentów, w tym EAC, może zrewolucjonizować cypryjski rynek energii elektrycznej, a tym samym pomóc Cyprowi w osiągnięciu celów UE w zakresie emisji gazów. 

Obecnie Cypr ma jeden z najwyższych wskaźników emisji na mieszkańca w Europie.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!