Pracownik ma prawo usiąść i odpocząć

Sypią się kary za nieprzestrzeganie prawa do odpoczynku w pracy – inspekcja pracy ma ręce pełne pracy

W wyniku kontroli i kar finansowych nałożonych na pracodawców za naruszenie ustawy o ochronie pracowników przed długotrwałym staniem w pracy, Inspekcja Pracy zwiększyła świadomość zarówno pracodawców, jak i pracowników.

Część pracodawców albo nie zna przepisów, albo umyślnie ich nie przestrzega, a wielu pracowników nie zostało poinformowanych o dodatkowych uprawnieniach, jakie daje im niedawno uchwalona ustawa.

Zgodnie z Ustawą o bezpieczeństwie i higienie pracy pracodawca ma obowiązek zapewnić każdemu pracownikowi odpowiednie miejsce do pracy. W przypadku, gdy pracownicy mają zadania i muszą stale stać, pracodawca jest obowiązany zapewnić każdemu zatrudnionemu odpowiednie miejsca siedzące lub podjąć środki organizacyjne umożliwiające okazjonalny odpoczynek.

Każdy pracodawca szczegółowo określa wymagane środki zapobiegawcze i ochronne w celu poradzenia sobie z ryzykiem wynikającym z jego działalności, w oparciu o pisemną ocenę ryzyka.

Jednocześnie należy zachować równowagę pomiędzy staniem, siedzeniem i poruszaniem się, a pracę należy uczynić bardziej dynamiczną. Należy wziąć pod uwagę wszystkich bezbronnych pracowników, którzy są wrażliwi na ryzyko związane z długotrwałym staniem, takich jak pracownicy, którzy już cierpią na rwę kulszową lub problemy z kolanami, kobiety w ciąży czy starsi pracownicy.

Pracodawcy mają obowiązek:

– Zaprojektowanie miejsca pracy i organizację pracy w sposób umożliwiający pracownikom odpowiednią zmianę pozycji pracy pomiędzy stojącą, korzystającą ze stołka lub siedzącą /lub chodzącą.
– Zapewnienie pracownikom możliwości zmiany sposobu pracy i skorzystania z przerwy, gdy zajdzie taka potrzeba.
– Zachęcanie do konsultacji i aktywnego udziału pracowników w celu radzenia sobie z ryzykiem stania i unikania go.

Sprawa była już omawiana w sejmowej Komisji Pracy – posłowie otrzymywali skargi od pracowników na nieprzestrzeganie prawa. Właściwy wydział przystąpił do wydania broszury informacyjnej na temat długotrwałego stania w miejscu pracy oraz dobrych praktyk, które należy stosować, aby uniknąć skutków zdrowotnych.

Po wakacjach Departament Inspekcji Pracy będzie kontynuował szerszą kampanię informacyjną.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from CYPR24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading