Pracowałeś na Cyprze? Emerytura w Polsce Ci się należy!

Kiedy przychodzą nam pisma z ZUS zazwyczaj kończy się to jednym z trzech scenariuszy: albo mówimy, że to do sąsiada, albo otwieramy i idziemy do monopolowego, albo też postanawiamy zeżreć papier, bo za wyliczoną emeryturę będziemy mieli mniej jedzenia niż ta kartka właśnie. A co, jeśli pracujemy za granicą? Czy lata pracy się wliczają? Wedle przepisów unijnych – jak najbardziej.

Jeśli mamy lata pracy w Polsce i w innym kraju unijnym liczy się przede wszystkim lata pracy i ilość odprowadzanych składek. Okresy składkowe są sumowane i na ich podstawie proporcjonalnie wyliczana jest nam emerytura. Mało tego, jeśli na przykład nie osiągnęliśmy minimalnego stażu pracy w Polsce, a pracowaliśmy za granicą, to emerytura jak najbardziej nam przysługuje. Dodawane są lata pracy poza granicami Polski, dzięki czemu emerytura nam przysługuje. Jaka to będzie kwota i w jakiej części będzie ona finansowana przez zagraniczny fundusz emerytalny zależy od stosunku przepracowanych lat, a przypadki rozpatrywane są indywidualnie między urzędami polskimi i zagranicznymi.

Wedle prawa unijnego, żeby w ogóle starać się o zagraniczną emeryturę, trzeba w tym kraju przepracować minimum rok. Rzecz jasna wszystkie lata pracy muszą być legalne, ale mam nadzieję, iż to oczywista oczywistość.

Co więc zrobić, aby przyznano nam taką emeryturę? Jeśli pracowaliśmy i w Polsce, i za granicą, należy zgłosić się do oddziału ZUS na nasze miejsce zamieszkania i przedstawić dokumenty potwierdzające lata pracy, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Inna sprawa jeśli pracowałeś/łaś wyłącznie za granicą. W takim wypadku należy iść do odpowiedniego urzędu ds. emerytur w kraju, w którym mieszkamy, ewentualnie należy się zgłosić do specjalnego oddziału ZUS ds. międzynarodowych. Listę tychże możemy znaleźć na stronie głównej ZUS.

Instytucje unijne wyróżniają dwa formularze, które musimy zgłosić, jeśli chcemy ubiegać się o emeryturę z krajów unijnych. E 202 i E 207. Pierwszy z nich to po prostu złożenie wniosku o emeryturę. Drugi zaś to informacja dotycząca tego ile ktoś pracował, ile składek odprowadzał i gdzie. Generalnie sprawdzenie jak przebiegała Twoja historia ubezpieczeń.

Jeśli składamy wniosek w ZUS musimy też wypełnić zaświadczenie ZUS Rp-1E, do którego dołączamy wcześniej wymieniony formularz E207, a także dokumenty świadczące o tym ile pracowaliśmy, gdzie i w jakim okresie. Dotyczy to tylko krajów unijnych a także Norwegii, Islandii, Liechtensteinu i Szwajcarii.

Rzecz jasna wypada również zapytać o ewentualne dodatkowe dokumenty w krajach, w których pracowaliśmy, bo przepisy niekiedy troszkę się różnią. Na przykład w Norwegii nie tyle nie patrzą na lata pracy, co zwracają uwagę na same lata mieszkania w tymże kraju.

Papierologia to część biurokracji wiadomo, ale warto czegoś się dowiedzieć, trochę pochodzić, gdyż jeśli pracowaliśmy za granicą, legalnie, płaciliśmy podatki, to czemu mielibyśmy z tego nie skorzystać?

Każdy wniosek jest rozpatrywany jak już wspomniałem indywidualnie i na podstawie liczby lat przepracowanych w Polsce, czy też z zagranicy, a także wysokości składek, wyliczana jest nasza emerytura.

Także więc chyba warto, prawda? Lepsze to niż niekiedy reagować jak napisałem na początku..


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading