fbpx

Pracodawcy nie mogą żądać zaświadczeń z testów

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Rzecznik ochrony danych osobowych twierdzi, że pracodawcy nie mogą żądać dostarczania zaświadczenia z wykonanych testów

Jak wyjaśnił rzecznik Ochrony Danych Osobowych stwierdził, że nie jest wymagane ani zmuszanie do przedstawienia zaświadczenia o szczepieniu lub wyniku testu Covid lub jakiejkolwiek innej tego typu dokumentacji medycznej. T​takie zaświadczenia obejmują informacje zdrowotne danej osoby i są objęte wzmocnioną ochroną na mocy ogólnego rozporządzenia UE o ochronie danych.


Pracownicy posiadający negatywne wyniki testów w ramach zarządzeń dotyczących miejsca pracy nie mają obowiązku przedstawiania ich pracodawcy, a jedynie ustnie informują pracodawcę o wyniku testu.


Pracownicy, którzy zostali zaszczepieni i dlatego są zwolnieni z poddawania się testom informują o tym swojego pracodawcę, ale ponownie nie są zobowiązani do przedstawiania żadnych dokumentów.

Zdaniem Rzecznika osoby posiadające takie zaświadczenia muszą jednak okazać je inspektorom pracy lub policjantom przeprowadzającym kontrole na podstawie obowiązujących dekretów koronawirusa. Poza inspektorem lub policjantem nikt nie może prosić obywatela o jakiekolwiek zaświadczenie w celu uzyskania dostępu lub wejścia do jakiegokolwiek miejsca, ani też zażądać takiej dokumentacji z jakiegokolwiek innego powodu.

Ciekawe tylko co na to pracodawcy…


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!