Praca bez dnia wolnego?

Pracodawcy kombinują jak mogą – czasami nie przewidują w grafikach nawet jednego dnia wolnego w tygodniu

Pracowników brakuje na Cyprze – i to jest fakt. Problemem nie jest zapewne brak ich dostępności na rynku pracy ale zbyt niskie proponowane wynagrodzenie na konkretnych stanowiskach.

Niestety, niektórzy pracodawcy starają się pracowników wykorzystać maksymalnie – informujecie nas o przypadkach, kiedy to w grafikach pracy nie przewidują oni nawet jednego dnia wolnego w tygodniu. A to jest całkowicie niezgodne z prawem.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy ma prawo do dnia wolnego. Jeżeli pracodawca się do tego przepisu nie zastosuje grozi mu nie tylko wysoka grzywna a nawet kara więzienia.

Co ciekawe, podpisany układ zbiorowy w sprawie hoteli idzie jeszcze dalej w tej sprawie – każdemu należą się dwa dni wolne pracy w tygodniu. Umowa, w wyjątkowych przypadkach (wysokiego sezonu) przewiduje możliwość pracy z jednym dniem wolnym ale co dwa tygodnie – oznacza to, że jeżeli w jednym tygodniu „odcięto” Wam dzień wolny, w kolejnym obowiązkowo należą Wam się dwa dni wolne.

Oczywiście możecie się zgodzić na pracę z jednym dniem wolnym w tygodniu – pracodawca powinien Was jednak o to zapytać (nie ma obowiązku pisemnej zgody, wystarczy oświadczenie ustne). Jeżeli jednak w konkretnym tygodniu potrzebujecie dwa dni wolnego – pracodawca musi Wam je dać.

Ale są także inni pracodawcy – u niektórych pracowników jest po prostu za dużo. Trudno powiedzieć z jakiego powodu – czasami z powodu chwilowego „zastoju” a innym razem z powodu zbyt dużej ilości pracowników na etatach.

Teoretycznie zachowują się poprawnie – nie chcą zwalniać pracowników licząc lub wiedząc o „lepszych” czasach (w przypadku hoteli czy restauracji na przykład wiedzą o zaplanowanych weselach czy imprezach) a teraz po prostu dają więcej dni wolnych w tygodniu. I zamiast dwóch dostajemy trzy lub cztery.

Wygląda super, tylko czy jest zgodne z prawem?

Musimy teraz „rozbić” nasze dni wolne na dwa elementy: wypracowane wolne oraz urlop.

Dodatkowe dni wolne każdy pracownik zbiera dzięki pracy w niedziele czy święta oraz w momencie gdy zamiast dwóch dni wolnych w tygodniu dostaje jeden, natomiast urlop doliczany jest co miesiąc w zależności od stażu pracy od 1,6 dnia miesięcznie do 1,98 dnia miesięcznie.

Pracodawca może dowolnie rozdysponować jedynie Wasze dodatkowe dni, natomiast urlop jest nienaruszalny!

Zgodnie z prawem, urlop może być podzielony jedynie na okresy dwutygodniowe – tak ma zostać Wam udzielony, w całości.

Za niedotrzymanie tego przepisu także grozi kara bardzo wysokiej grzywny. I to nie ma znaczenia czy pieniądze za urlop wypłaca pracodawca czy fundusz urlopowy!

Słyszeliśmy także o przypadkach pracy z połową dnia wolnego – pracownik zamiast na osiem godzin przychodzi do pracy jedynie na cztery a połowa jest obcinana z dni wolnych.

Takie zachowanie jest teoretycznie dozwolone, ale pracodawca nie może obcinać w ten sposób waszego urlopu – jeżeli nie macie dodatkowych dni wolnych nie może tego robić!

Co możecie zrobić, jeżeli łamane są Wasze prawa związane z dniami wolnymi lub urlopami?

Możecie zgłosić sprawę do związków zawodowych – one powinny zająć się tą sprawą. Jeżeli w Waszym miejscu pracy takowych nie ma – skierujcie sprawę do Labor Relation korzystając ze specjalnego formularza (http://www.mlsi.gov.cy/mlsi/dlr/dlr.nsf/complaintform_en/).

Niestety, od kilku dni nie działa strona z „donosami” anonimowymi – napiszcie wtedy do nas, a my w odpowiedni sposób, zachowując Waszą anonimowość, napiszemy pismo ze skargą..


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading