Pożar w Limassol pod kontrolą

Nadal w Limassol czuć dym, sytuacja pożarowa jest jednak pod kontrolą. Na Cypr dotarli strażacy z Grecji oraz Izraela.

Od samego rana straż pożarna walczy z pożarem w okolicach Limassol. Kilkanaście minut temu poinformowano, że pożar jest pod kontrolą.

Według ostatniej aktualizacji ogólny obraz pożaru jest wyraźnie lepszy. Minister sprawiedliwości Anna Koukkidis Prokopiou stwierdziła, że ​​„front pożaru stale się zmienia, dochodzi do zaostrzeń, z którymi do tej pory skutecznie sobie radzimy”.

Pożar wybuchł wczoraj w południe, co było konsekwencją ponownego rozpalenia pożaru z poprzedniego dnia w Alassa. Języki ognia rozprzestrzeniły się w krótkim czasie i otoczyły społeczności Apaisia, Paramytha, Spitali, Gerasa, Apsiou i Mathikoloni.

Czasami warunki są takie, że nie pozwalają ci robić tego, co chcesz. Podjęliśmy nadludzkie wysiłki, wszystkie służby, w obecności szefów kompetentnych służb i doskonałej współpracy – powiedział komendant straży pożarnej Nikos Longinos

Premier Benjamin Netanjahu otrzymał osobistą prośbę od prezydenta Cypru Nikosa Christodoulidisa o natychmiastową pomoc w gaszeniu pożaru– kierowaną przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Narodowego.

Jak podano w komunikacie, m.in. „misja pomocowa na Cypr wyruszy w ciągu najbliższych kilku minut, zgodnie z poleceniem premiera Netanjahu i za zgodą ministra bezpieczeństwa narodowego Itamara Ben-Gvira i ministra spraw zagranicznych Eli Cohena

Operacja „Wings of Fire” obejmuje załogi i samoloty przeciwpożarowe, pod dowództwem Ministerstwa Bezpieczeństwa Narodowego, Dyrekcji Lotnictwa izraelskiej policji. Załogi i sprzęt zostały już przetransportowane samolotami IDF Shimshon.

Izrael wysłał na Cypr dwa samoloty gaśnicze „Air-Tractor” wraz z czteroosobową załogą, wyszkoloną obsługę naziemną, ekspertów przeciwpożarowych i sprzęt, w tym około sześciu ton środków gaśniczych. Samoloty i załogi dołączyły do trwającej akcji gaśniczej.


Wcześniej z Grecji przyleciały dwa samoloty gaśnicze Canadair wraz z 20 tonami środków gaśniczych. W akcji przez cały czas biorą udział helikoptery z Jordanii.

Przywódca Turków cypryjskich, Ersin Tatar, odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Nikosem Christodoulidesem, informując go, że strona Turków cypryjskich jest gotowa zapewnić pojazdy i personel, aby wziąć udział w akcji gaśniczej.

Według szefa straży pożarnej Nicosa Longinosa sytuacja związana z pożarem w rejonie Alassa „postępuje naprawdę dobrze.

W wyniku pożaru spłonęło około 10 km2 roślinności. Funkcjonariusz okręgu Limassol, Marios Alexandrou, potwierdził, że pożar całkowicie zniszczył dom w Apsiou, a także magazyn. Obie posesje były na szczęście puste. Spaleniu uległy również dwa zaparkowane samochody. Alexandrou dodał, że inny pusty dom i schronisko dla psów w wiosce Paramytha również ucierpiały w pożarze.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading