fbpx

Pożar nadal trwa – znaleziono cztery ciała

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Zamknięto drogi prowadzące do wiosek Lagia, Melini, Odou, Ora i Agioi Vavatsinias – pożar trwa nadal

Departament Lasów informuje, że sytuacja pożaru, który wybuchł wczoraj w gminie Arakapa i rozprzestrzenił się na gminy Eptagonia, Akapnou, Oras, Melini, Sykopetra, Odos, Agioi Vavatsinia i Vavatsinia, uległa poprawie, ale pozostaje niezwykle trudna. Do tej pory spalony obszar wynosi około 50 kilometrów kwadratowych i nadal istnieje 5 czynnych frontów pożarowych.

Ze względu na krytyczną sytuację uruchomiono Specjalny Narodowy Plan „Hefajstos” i zwrócono się o pomoc w wysyłaniu samolotów z zagranicy. Cypr uruchomił także unijny mechanizm ochrony ludności prosząc o wsparcie w zwalczaniu pożarów lasów.

Uruchamiany został satelita ratunkowy UE Copernicus, aby dostarczyć mapy oceny szkód na dotkniętych obszarach

Według Departamentu Lasów, pożar gasi ponad 70 wozów strażackich, 7 helikopterów i 10 samolotów. Nadzór terenu jest prowadzony dzięki dronom Gwardii Narodowej.

Dziś, sąd w Limassol zdecydował o aresztowaniu 67. latka, którego wielu świadków wskazało jako winnego wybuchu pożaru.

Straty spowodowane pożarem są ogromne, potwierdzono śmierć czterech egipskich robotników rolnika w rejonie Odou – ich samochód został znaleziony spalony, następnie znaleziono ich martwych. Prawdopodobnie próbowali uciec przed pożarem ale stracili orientację w terenie i zginęli.

Poszkodowanym aktywnie pomagają lekarze z cypryjskich stowarzyszeń medycznych, gmina Larnaka przekazała butelki z wodą pitną poszkodowanym i ratownikom.


Służby techniczne EAC przystąpiły do naprawy zniszczonej sieci energetycznej – straty są jednak ogromne i nikt nie jest w stanie powiedzieć kiedy zasilanie zostanie przywrócone w pełni.


Policja podała numery kontaktowe, z których mogą korzystać osoby, które są w pilnej potrzebie i muszą się ewakuować – osoby zagrożone powinny kontaktować się z numerami 24 804373 lub 24 804374.

Osoby, które chcą i mogą pomóc proszone są o kontakt z Centrum Koordynacyjnym Skarinou pod numerem 24322020, 99409881, 99610196, 22403457 lub npallikarou@papd.mof.gov.cy


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!