Firma MAXX Cy chce zbudować słoneczną elektrownię cieplną w gminach Alhambra i Agia Varvara w dystrykcie Nikozja. Projekt ma być realizowany w pięciu blokach, z których trzy należą do gminy Alhambra, a dwa do gminy Agia Varvara. Wszystkie działki położone są na gruntach państwowych.
Do budowy parku słonecznego potrzeba 6500 heliostatów o mocy 10 kW każdy. 6500 heliostatów z parabolicznymi lustrami o powierzchni 64m2 na heliostat stale monitoruje drogę słońca i stale koncentruje promieniowanie do centralnego punktu skupienia, a następnie do kolektora, który znajduje się na szczycie wieży, na wysokości 7,5m.
Park fotowoltaiczny zostanie podłączony do Stacji Przesyłowej, która powstanie na powierzchni 2500 m2. Czas trwania budowy projektu szacowany jest na 18 miesięcy od momentu uzyskania wszelkich zgód.
Właśnie zakończyły się badania środowiskowe. W ramach badania zbadano wszystkie parametry projektu i jego efekty oraz zaproponowano konkretne środki zaradcze, które mogą sprawić, że projekt będzie zrównoważony środowiskowo, biorąc pod uwagę znaczenie i wrażliwość obszaru.
- EAC wybuduje baterie słoneczne na terenach Kościoła
- Dodatkowe pieniądze na solary
- Powstanie nowa elektrownia
Co ciekawe rady społeczności Agia Varvara i Alhambra wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec budowy parku fotowoltaicznego. W skierowanym proteście poruszają kwestie środowiskowe i urbanistyczne, obawy, że proponowany projekt będzie hamulcem rozwoju społeczności, obawy o utratę terenów łowieckich.
Naukowcy zwracają uwagę, że elektrownia słoneczno-termalna będzie miała wpływ na bezpośredni obszar rozwoju jej obiektów, ale dzięki proponowanym środkom łagodzącym projekt stanie się zrównoważony pod względem środowiskowym. Przedstawiciele wykonawcy stwierdzili w trakcie konsultacji z gminami, że wykonane opracowania ekonomiczne wykazują opłacalność ekonomiczną projektu, pomimo wysokich kosztów wymaganej inwestycji. Poinformowali również, że jego finansowanie zostało już zabezpieczone. Koszt realizacji projektu wyniesie 250 mln euro.
Wielokrotnie nasi czytelnicy zwracali uwagę, że Cypr już dawno powinien być samowystarczalny jeżeli chodzi o energię elektryczną produkując ją ze światła słonecznego. Niestety, jakiekolwiek firmy próbują dokonać niezbędnych inwestycji praktycznie natychmiast kierowane są protesty mieszkańców.
Ta konkretna elektrownia słoneczna o mocy 65 MW zmniejszy spalanie konwencjonalnych paliw do wytwarzania energii o około 22000 ton ekwiwalentu ropy rocznie i szacuje się, że emisje dwutlenku węgla do środowiska zmniejszą się o 234 000 ton rocznie.
No i co najważniejsze prąd byłby w końcu tańszy…
Zostaw swój komentarz: