Komisja Europejska sfinansuje pierwszą zieloną stację wodorową na Cyprze – powstanie wytwórnia oraz stacja tankowania pojazdów
Po raz pierwszy cypryjski projekt został zatwierdzony do dofinansowania z funduszu innowacji Komisji Europejskiej – poinformowała firma MCK Future Fuels Ltd z grupy Ketonis Holdings, która jest jednym z podmiotów współpracujących przy projekcie.
Nazwana GreenH2CY, zielona stacja produkcji i tankowania wodoru jest uważana za przełomową, jak twierdzi firma, nie tylko na Cyprze, ale także w całej Europie. Wyjaśnił, że przyczynia się do realizacji celów w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, jednocześnie promując dekarbonizację w sektorze transportu.
Projekt przewiduje montaż i eksploatację elektrolizera typu PEM. Fabryka wodoru ma produkować 150 ton paliwa wodorowego rocznie (odpowiada to 627 tonom oleju napędowego)
Energia do produkcji wodoru będzie dostarczana przez lokalnego dostawcę energii odnawialnej, korzystającego z gwarancji pochodzenia (GO), aby udowodnić wykorzystanie wyłącznie odnawialnych źródeł energii, tak aby produkt końcowy mógł zostać sklasyfikowany jako całkowicie ekologiczny.
Zgodnie z zapowiedzią woda do produkcji wodoru będzie pochodzić z oczyszczalni ścieków w Larnace, przyczyniając się w ten sposób do działań związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym.
W pierwszym etapie produkt końcowy zostanie wykorzystany w sektorze transportowym w celu zastąpienia pojazdów z silnikiem Diesla.
Na cypryjskich drogach pojawią się więc samochody z napędem wodorowym…
Zostaw swój komentarz: