Kwestia utworzenia i funkcjonowania Krajowej Pogotowia Ratunkowego została przedstawiona Sejmowej Komisji Zdrowia – wniosek złożył AKEL.
Na obecnym etapie intencją Ministerstwa Zdrowia jest prowadzenie Krajowego Pogotowia Ratunkowego pod nadzorem Państwowej Organizacji Służby Zdrowia (OKYPY), zaznaczono natomiast, że na późniejszym etapie system zostaną ponownie ocenione. Odpowiedni projekt ustawy zostanie poddany konsultacjom.
Wnioskodawcy opowiedzieli się za utworzeniem niezależnej Narodowej Agencji Pogotowia Ratunkowego, która będzie obejmować zarówno sektor publiczny, jak i prywatny.
Cypryjskie Pogotowie Ratunkowe ma zarządzać wszystkimi karetkami na wyspie.
Ministerstwo Zdrowia chce, aby w pierwszej fazie utworzono organ krajowy, który będzie pogotowiem ratunkowym w OKYPY w fazie przejściowej, a cały system będzie można ocenić później, aby sprawdzić, czy może stać się jednym organem krajowym. Wnioskodawcy popierają nowy pomysł, chcą jednak dołączyć do systemu także pojazdy prywatnych klinik i szpitali.
Jako DISY prosiliśmy, aby proces konsultacji został zakończony natychmiast, abyśmy mieli przed sobą projekt ustawy, która będzie regulować cały system w celu zapewnienia najlepszej opieki wszystkim pacjentom
W chwili obecnej, stacje pogotowia ratunkowego działają jak niezależne jednostki. Ich pojazdy są kierowane przez dyspozytorów telefonów alarmowych, jednak placówki nastawione są głównie na zysk. Wyjątkiem są placówki publiczne – ich jest jednak mało i położone są głównie w centrach miast i przy szpitalach.
Niestety, na pierwszy rzut oka widać, że dojazd do poszkodowanych trwa często zbyt długo – standardem jest oczekiwanie na karetkę pogotowia 30-40 minut. W przypadku włączenia do systemu krajowe wszystkich karetek pogotowia, także tych z prywatnych klinik i szpitali, na miejsce zdarzenia będzie kierowany najbliższy pojazd ratunkowy a tych w systemie ratownictwa będzie znacznie więcej.
Zostaw swój komentarz: