fbpx

Powstanie nowe lotnisko na północy

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Przywòdca społeczności Turków cypryjskich z dumą poinformował, że nowe lotnisko budowane na północy otrzyma imię Fazil.

Fazil Kucuk był pierwszym wiceprezydentem Cypru w rządzie prezydenta Makariosa w latach 1959-1973, po uzyskaniu przez wyspę niepodległości od Brytyjczyków. Następca Kucuka był twórcą TRCP.

Tatar powiedział, że nazwanie lotniska imieniem Kucuka będzie ważnym przesłaniem dla społeczności międzynarodowej, ponieważ ten “zapalił płomień pchający Turków cypryjskich do przodu”.


Wystąpienie nie obyło się bez wspomnień ostatnich wydarzeń mających prowadzić do pokojowego rozwiązania sprawy cypryjskiej.


Po raz kolejny powtórzył swoje stanowisko, że rozwiązanie dwupaństwowe jest jedynym sposobem rozwiązania problemu cypryjskiego, argumentując, że może sprzyjać owocnej współpracy między obiema stronami.

„Suwerenność Turków cypryjskich jest prawem historycznym i nie podlega dyskusji” – powiedział. Tatar dodał, że „Genewa zmieniła grę” i że strona turecka poczyniła historyczne kroki podczas nieformalnego pięciostronnego szczytu.

Powiedział również, że federacja dwustrefowo-dwukomunalna może być szkodliwa dla Turków cypryjskich, kończąc komentarzem na temat wielkanocnego przesłania prezydenta Nicosa Anastasiadesa.

Według Tatara „niewłaściwe” ze strony Anastasiadesa było nazywanie Turków cypryjskich obywatelami Republiki Cypryjskiej.

Najdziwniejsze jest to, że “prezydent” obszarów okupowanych tak bardzo krytykuje nazywanie “swoich” obywateli Republiki Cypryjskiej a nie bierze pod uwagę tego, że większość z nich posiada paszporty Republiki…


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!