Powstają nowe przepisy dotyczące praw zwierząt

Zdaniem obrońców praw zwierząt nie ma sensu tworzyć idealnych przepisów skoro nie ma nikogo kto sprawdzi ich przestrzeganie

Szeroko zakrojony projekt ustawy, który ma na celu całkowitą zmianę przepisów dotyczących własności psów i praw zwierząt jest procedowany aktualnie w parlamencie.W nowych przepisach zapisano na przykład wysokie grzywny dla właścicieli psów.

Nie zbierasz psiej kupy? 300 euro grzywny. 

Nie robisz wystarczająco dużo, aby powstrzymać psa przed szczekaniem? 200 euro grzywny. 

Posiadasz psa bez rejestracji? 200 euro grzywny. 

Ustawodawstwo omawiane w komisji ds. środowiska Izby Reprezentantów ma na celu zwalczanie wszelkich form niespołecznych, nieodpowiedzialnych i niebezpiecznych zachowań.

Charalambos Theopemptou, lider Partii Zielonych i przewodniczący komitetu, powiedział w  Cyprus Mail, że najnowsza propozycja ma na celu udoskonalenie prawa dotyczącego psów z 2002 roku.

Celem jest jasne zdefiniowanie, jak opiekować się psami – powiedział, wyjaśniając, że zajmie się to niekontrolowaną hodowlą i porzucaniem niechcianych zwierząt.

Na przykład projekt ustawy przewiduje roczne świadectwo rejestracji, które będzie wymagało odnowienia książeczki zdrowia psa. Opłata wynosiłaby 5 euro za psy wykastrowane i do 30 euro za psy niekastrowane.

Ale wśród obecnych na środowym posiedzeniu komisji znalazły się organizacje zajmujące się dobrostanem zwierząt, z których wszystkie wyraziły głębokie zaniepokojenie egzekwowaniem przepisów.

Nie ma sensu przygotowywać idealnego ustawodawstwa, jeśli ostatecznie nie jest ono egzekwowane – powiedział bez ogródek Nicosia Dog Shelter.

Zapytany w tej sprawie Theopemptou powiedział Cyprus Mail , że „za każdym razem, gdy uchwalamy prawo, istnieją cztery kluczowe kryteria: uchwalenie właściwego prawa, czy istnieje odpowiednia infrastruktura, posiadanie ludzi na miejscu i egzekwowanie”.

Niestety brakuje nam każdego aspektu, lokalne władze robią bardzo niewiele, aby egzekwować prawo dotyczące psów z 2002 r. – takie jak rozporządzenie dotyczące mikroczipów – powiedział Theopemptou.

Odnosząc się do słabo egzekwowanego prawa z 2002 roku, Theopemptou wyjaśnił, że ono również ustanowiło surowe środki kontroli ras psów uznanych za niebezpieczne.

Theopemptou powtórzył, że to władze lokalne są odpowiedzialne za egzekwowanie przepisów.

W ustawie zapisano, że właściciele muszą zarejestrować śmierć swojego psa w ciągu siedmiu dni, a jeśli został skradziony lub zagubiony w ciągu dwóch dni.
Wszystkie zarejestrowane psy będą miały na obroży metalową „nieśmiertelnik”, zawierającą szczegółowe dane kontaktowe właściciela i numer rejestracyjny psa.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading