Powrócą dopłaty do paliwa?

Stowarzyszenia konsumentów oraz związkowcy apelują o powrót dopłaty do paliwa

Rząd musi przywrócić dopłaty do paliw na dwa miesiące, ponieważ ceny benzyny wzrosły o 18 centów za litr od chwili wycofania ich ze sprzedaży 1 lipca – podało stowarzyszenie konsumentów.

Ich wtorkowe oświadczenie świadczy o szybkiej zmianie zdania od początku lata, kiedy stowarzyszenie zgodziło się z rządem, że dotacja może zostać zniesiona. Stwierdzili jednak, że od tego czasu sytuacja znacznie się zmieniła i prawdopodobnie się pogorszy – w związku z prawdopodobnymi dalszymi podwyżkami cen benzyny.

Stowarzyszenie podkreśliło, że dzisiejsze ceny wzrosły o 10 centów za litr w porównaniu z momentem, w którym rząd po raz pierwszy wprowadził dotacje do paliwa, co miało miejsce na początku marca 2022 r.

W podobnym tonie wezwanie do rządu skierował związek zawodowy PEO. W pisemnym oświadczeniu związek stwierdził, że wzrost cen paliw i kosztów energii elektrycznej w obliczu temperatur przekraczających 40 stopni powoduje konieczność natychmiastowego przywrócenia dotacji do paliw i dopłat do podatku od zużycia energii elektrycznej.

W okresie przedłużających się podwyżek cen podstawowych artykułów konsumpcyjnych oraz przy stałym wzroście stóp procentowych decyzja rządu o wycofaniu podjętych minimalnych ukierunkowanych środków wywarła szczególny wpływ na poziom życia osób o niskich i średnich dochodach, emerytów i rencistów – napisano

Według Peo do najpilniejszych potrzeb należy opodatkowanie nieoczekiwanych zysków przedsiębiorstw energetycznych i banków oraz wykorzystanie środków do wprowadzenia planów wsparcia zawierających kryteria społeczno-ekonomiczne dla osób zaciągających kredyty mieszkaniowe, rozszerzenie i usprawnienie polityki mieszkaniowej, a także wprowadzenie dodatkowej polityki wsparcia rodziny pracującej.

Rząd w tej sprawie milczy.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading